Poblíž jihočínského města Liou-čou vyroste do tří let podle návrhu italského architekta Stefana Boeriho "lesní město".
Čtyřicet tisíc stromů a takřka milion rostlin, mezi nimiž má žít zhruba třicet tisíc lidí, pohltí ročně 10 tisíc tun oxidu uhličitého, 57 tun znečišťujících látek a vyprodukuje 900 tun kyslíku, uvádí web architektonického studia.
"Lesní město" bude postaveno na sever od města Liou-Čou v hornaté čínské autonomní oblasti Kuang-si a bude se rozprostírat na 175 hektarech podél řeky Liou-ťian.
Spojení mezi Liou-čou a novým zeleným městem budou obstarávat rychlovlaky a elektromobily. Vedle rezidenčních částí města budou vybudovány i dvě školy a nemocnice, počítá se s prostorem věnovaným obchodu i odpočinku. Plánuje se též využití geotermální energie a solárních panelů. Snahou je, aby město bylo energeticky nezávislé.
"Díky rostlinám v parcích a zahradách, ale též v ulicích a na fasádách domů přispěje toto energeticky nezávislé město ke zlepšení kvality ovzduší, snížení průměrné teploty, vytvoří se hlukové bariéry a zlepší se biodiverzita," vyjmenovává pozitivní dopad projektu web studia architektů.
Italský architekt a urbanista Stefano Boeri se proslavil mimo jiné konceptem "vertikálního lesa", modelem obytné budovy osázené rostlinami, anebo stavbou multifunkčního kongresového centra Villa Mediterranée v jihofrancouzské Marseille.