Na Olšanských hřbitovech tvořili Gočár, Mánes i Myslbek. Podívejte se na zajímavé sochy a náhrobky

Na Olšanských hřbitovech tvořili Gočár, Mánes i Myslbek. Podívejte se na zajímavé sochy a náhrobky
Olšanské hřbitovy byly zřízeny po morové epidemii v roce 1679. Posléze zde byl v roce 1682 vybudován i kostel svatého Rocha. Olšanské hřbitovy patří k největším pohřebištím v Česku, a dokonce i v Evropě.
Na 50 hektarech je umístěno zhruba 120 tisíc náhrobků a bylo zde pohřbeno kolem dvou milionů mrtvých.
Na Olšanských hřbitovech je pohřbena řada slavných osobností a rovněž zde lze nalézt řadu umělecky cenných náhrobků. Nedaleko hlavního vstupu zanechal svoji práci i jeden z předních českých architektů Josef Gočár, autor urbanistických koncepcí Hradce Králové nebo Pardubic, Winternitzových mlýnů nebo Domu U Černé Matky Boží v Praze. Autorem sochy je sochař Jakub Obrovský.
Náhrobek právníka a politika Františka Fiedlera v roce 1927 vytvořil rovněž český kubista a funkcionalista Josef Gočár. V tomto případě ale ve spolupráci se sochařem Otakarem Španielem, který stojí například za sochou Tomáše Garrigua Masaryka na Hradčanském náměstí nebo pamětní Svatováclavskou mincí.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Jakub Plíhal Petra Jansová, Jakub Plíhal
5. 2. 2018 9:03
Olšanské hřbitovy s rozlohou téměř 51 hektarů patří k největším pohřebištím v Praze a kromě desítky slavných osobností zde můžeme nalézt i celou řadu architektonicky a umělecky zajímavých náhrobků. Své stopy zde zanechal Josef Gočár, Jan Kotěra, Josef Mánes i Václav Myslbek. Díky iniciativě Klubu za starou Prahu a projektu adopce Správy pražských hřbitovů se ze tří stovek do projektu zařazených hrobů podařilo 130 zrekonstruovat.
 

Právě se děje

Další zprávy