Obrazem: Pohřbívali tu komunisty, sídlilo tu gestapo. Vítkov je zanedbaný a stále žije minulostí

Památník byl využit k propagaci komunistického režimu. Byli zde pohřbení významní představitelé komunistické strany.
Významná pražská krajinná dominanta, vrch Vítkov, ve své nejvyšší části dosahuje 270,4 metru nad mořem. První zmínka o jeho existenci pochází z roku 1041 a kopec od sebe odděluje Karlín a Žižkov. Vrch je pojmenován po pražském konšelovi Vítkovi, který ho získal do správy za panování Karla IV.
Zalesněný kopec nechal jako první upravit Karel IV., který zde založil vinice. Dalších zahradních úprav se Vítkov dočkal v 19. století. František Thomayer oblast změnil na ovocné sady. (na snímku instalace s názvem Pozorovatelna)
Oblast o rozloze více jak 30 hektarů bývala kdysi také oblíbeným výletním místem. (na snímku instalace s názvem Oltář od Pavlíny Hlavsové, která zde byla umístěna v roce 2014 v rámci akce Sochy na Vítkově)
"Místo, které je symbolem české státnosti, na svoji integraci do veřejného života obyvatel a návštěvníků Prahy ale stále čeká," přibližuje publicista a historik architektury Josef Vomáčka. Zobrazit 20 fotografií
Foto: David Kohout
Petra Jansová David Kohout Petra Jansová, David Kohout
28. 8. 2018 13:01
Další zastávkou komentovaných procházek v rámci šestého ročníku Landscape festivalu, který má poukázat na zanedbaná místa v centru Prahy a nastínit jejich možný rozvoj, se stal Vítkov. Historii kopce, který odděluje Žižkov a Karlín, přiblížil publicista a historik architektury Josef Vomáčka. "Místo, které je symbolem české státnosti, na svoji integraci do veřejného života obyvatel a návštěvníků Prahy stále čeká," říká. Podívejte se na fotky z pražského Vítkova.
 

Právě se děje

Další zprávy