Vstup jako mýtina, uvnitř jsou kmeny stromů. Český architekt se podílí na stavbě muzea v Norsku

Petra Jansová Petra Jansová
7. 3. 2018 7:29
Mladý český architekt spolu se svými kolegy vyhrál soutěž na stavbu muzea v Norsku. Porota na jejich projektu ocenila hlavně jasný koncept.
muzeum lesních finů
muzeum lesních finů | Foto: Andrea Baresi / Aesthetica Studio

Studio mladých architektů z Česka a Švédska vyhrálo první cenu v soutěži na stavbu muzea Lesních Finů v Norsku. Jedním z úspěšné trojice je i absolvent liberecké Fakulty umění a architektury Juráš Lasovský. Toho doplňují Švédové Filip Lipinski a Hanna Johanssonová.

Tým se dal dohromady v roce 2016, kdy se poprvé účastnil soutěže na budovu kulturního domu ve Švédsku. V Česku je trojice podepsána pod provedením výtvarné instalace Victoria Pragensis na piazzettě Národního divadla v Praze​.

Foto: Andrea Baresi / Aesthetica Studio

Muzeum Lesních Finů pak bude jejich prvním velkým společným projektem. Porota na něm ocenila zejména jasný koncept. "Muzeum je de facto analogií lesa, který byl pro život Lesních Finů zásadní. Je tvořeno z labyrintu sloupů a kmenů. Tím vytváří zajímavý dialog s okolní zalesněnou krajinou Norska. Návrh také zaujal jasnou dispozicí a jednoduchou formou vycházející z tradiční architektury Lesních Finů," přibližuje Lasovský.

Lesní Finové migrovali z východní části Finska do zalesněných regionů centrálního Švédska a východního Norska na přelomu 16. a 17. století. Součástí jejich kultury bylo jak žďáření (získání zemědělské půdy pomocí vypálení lesního porostu nebo křovin - pozn. red.), tak i takzvaná kouřová sauna. A právě tyto tradice se staly inspirací projektu.

Muzeum je charakterizováno velkou střechou podepřenou labyrintem sloupů z kmenů vytvářejících symbiózu mezi okolní přírodou a budovou i mezi interiérem a exteriérem.

Foto: Andrea Baresi / Aesthetica Studio

Vstup vypadá jako mýtina, která návštěvníka vede do prostoru recepce, knihovny a výstavní části. Kmeny jsou přítomny i v interiéru a provází návštěvníka celým objektem.

"Světlo pronikající skrze strop je analogií techniky Lesních Finů, kteří využívali kouř k vytápění budov a poté ho odváděli ven skrze poklop ve stropě," popisuje Lasovský.

Do mezinárodní architektonické soutěže na podobu muzea Lesních Finů se přihlásilo 203 návrhů z celého světa. Šlo tak o čtvrtou největší soutěž v Norsku. Na projektu se má začít pracovat letos na podzim a slavnostní otevření je v plánu v roce 2021.

 

Právě se děje

Další zprávy