Zůstaly původní malby, parkety i dveře. Jinak se byt v městském činžáku změnil k nepoznání

Foto: archiv ORA
Petra Jansová Petra Jansová
29. 10. 2017 14:08
Práce trojice mladých architektů studia ORA je typická důrazem na detail. Stejně tedy přistupovali i k rekonstrukci bytu v činžovním domě postaveném v 19. století.

"Přistoupíme-li na tezi, že luxus je radostné plýtvání, pak tento byt můžeme nazvat luxusním díky tomu, jak zachází s prostorem," popisují projekt rekonstrukce měšťanského bytu architekti Barbora Hora, Jan Hora a Jan Veisser ze znojemského studia ORA.

Několika jednoduchými úpravami vytvořili velkolepé prostorné městské bydlení. Odstranili příčky, které zde přibyly za minulého režimu, a jednu původní příčku posunuli, aby vytvořili velký obytný prostor.

Přidali lehkou příčku, kterou oddělili novou koupelnu. "Úpravy tedy nebyly nijak dramatické. Hledáme míru, kde se přizpůsobuje prostor stavebníkovi a kde naopak stavebník prostoru," dodává Jan Hora.

Nová příčka je ze dřeva obloženého překližkou. Na první pohled je tedy záměrně rozpoznatelná od těch původních. "Příčka musí být lehká, abychom nepřetěžovali stávající stropy. A přišlo nám sympatické to přiznat. V podlaze a stropě stále můžete číst, kde byly původní zdi," upřesňuje.

Činžovní domy z 19. století jsou podle něj stále opomíjené, a to zvláště v menších českých a moravských městech. Přitom je možné několika jednoduchými úpravami vytvořit velkolepé prostorné městské bydlení. Ve Znojmě se to týká oblasti celého vídeňského předměstí.

"Všechno má své výhody a nevýhody. Výhoda novostaveb je, že se staví ekonomicky. Velmi se šetří prostorem, aby projekty byly ziskové. Prostorový standard se za ty desítky let posunul. Staré byty jsou většinou rozlehlé a průměrný pokoj je zde mnohem větší než pokoj v novostavbě. O výšce stropů nemluvě. Pro někoho je důležité, kolik má prostoru, pro někoho, kolik protopí. Já preferuji ten prostor," srovnává na závěr.

ORA (originální regionální architektura): Mladé studio sídlící ve Znojmě tvoří architekti Barbora Hora, Jan Hora a Jan Veisser. 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy