Zůstaly původní malby, parkety i dveře. Jinak se byt v městském činžáku změnil k nepoznání

Měšťanský byt ve Znojmě: luxus spočívající ve spoustě prostoru
Do dispozic proto architekti prakticky nezasahovali, nechtěli sílu prostoru potlačit.
… a obou koupelen.
Nové lehké příčky se od těch původních snadno rozeznají.
Před rekonstrukcí měl dobově typickou dispozici pokojů řazených za sebou s průchody uprostřed sdílených zdí. Pro současný způsob života není tato dispozice úplně praktická, ale nabízí silný prostorový zážitek.
Foto: archiv ORA
Petra Jansová Petra Jansová
29. 10. 2017 14:08
Práce trojice mladých architektů studia ORA je typická důrazem na detail. Stejně tedy přistupovali i k rekonstrukci bytu v činžovním domě postaveném v 19. století.

"Přistoupíme-li na tezi, že luxus je radostné plýtvání, pak tento byt můžeme nazvat luxusním díky tomu, jak zachází s prostorem," popisují projekt rekonstrukce měšťanského bytu architekti Barbora Hora, Jan Hora a Jan Veisser ze znojemského studia ORA.

Několika jednoduchými úpravami vytvořili velkolepé prostorné městské bydlení. Odstranili příčky, které zde přibyly za minulého režimu, a jednu původní příčku posunuli, aby vytvořili velký obytný prostor.

Přidali lehkou příčku, kterou oddělili novou koupelnu. "Úpravy tedy nebyly nijak dramatické. Hledáme míru, kde se přizpůsobuje prostor stavebníkovi a kde naopak stavebník prostoru," dodává Jan Hora.

Nová příčka je ze dřeva obloženého překližkou. Na první pohled je tedy záměrně rozpoznatelná od těch původních. "Příčka musí být lehká, abychom nepřetěžovali stávající stropy. A přišlo nám sympatické to přiznat. V podlaze a stropě stále můžete číst, kde byly původní zdi," upřesňuje.

Činžovní domy z 19. století jsou podle něj stále opomíjené, a to zvláště v menších českých a moravských městech. Přitom je možné několika jednoduchými úpravami vytvořit velkolepé prostorné městské bydlení. Ve Znojmě se to týká oblasti celého vídeňského předměstí.

"Všechno má své výhody a nevýhody. Výhoda novostaveb je, že se staví ekonomicky. Velmi se šetří prostorem, aby projekty byly ziskové. Prostorový standard se za ty desítky let posunul. Staré byty jsou většinou rozlehlé a průměrný pokoj je zde mnohem větší než pokoj v novostavbě. O výšce stropů nemluvě. Pro někoho je důležité, kolik má prostoru, pro někoho, kolik protopí. Já preferuji ten prostor," srovnává na závěr.

ORA (originální regionální architektura): Mladé studio sídlící ve Znojmě tvoří architekti Barbora Hora, Jan Hora a Jan Veisser. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 24 minutami

Tenisté Evropy vedou v Laver Cupu po prvním dnu nad světem 3:1

Tenisté Evropy vedou po úvodním dnu Laver Cupu nad výběrem světa 3:1. Body výběru kapitána Björna Borga získali ve dvouhrách v Ženevě Dominic Thiem a Stefanos Tsitsipas, v týmu Johna McEnroea uspěl Jack Sock. Čtyřhru na závěr dnešního programu vyhrál domácí favorit Roger Federer s Alexandrem Zverevem nad Denisem Shapovalovem se Sockem 6:3, 7:5.

Rakušan Thiem v úvodním duelu třetího ročníku Laver Cupu odvrátil v duelu se Shapovalovem tři mečboly a nakonec Kanaďana porazil 6:4, 5:7 a 13:11. Američan Sock pak vyrovnal výhrou 6:1, 7:6 nad Italem Fabiem Fogninim a Evropu pak dostal znovu do vedení Tsitsipas, který v duelu debutantů přehrál dalšího Američana Taylora Fritze 6:2, 1:6, 10:7.

Úvodní ročník, který v roce 2017 hostila Praha, vyhrál tým Evropy a vloni v Chicagu trofej obhájil. V Ženevě bude vítěz znám v neděli.

Tenisový Laver Cup v Ženevě:

Evropa - Výběr světa 3:1 po prvním dnu

Thiem - Shapovalov 6:4, 5:7, 13:11, Fognini - Sock 1:6, 6:7 (3:7), Tsitsipas - Fritz 6:2, 1:6, 10:7, Federer, A. Zverev - Shapovalov, Sock 6:3, 7:5.

Další zprávy