Galerie: Tak se staví ve střední Evropě. Výstava představí nejlepší rodinné domy visegrádské čtyřky

Galerie: Tak se staví ve střední Evropě. Výstava představí nejlepší rodinné domy visegrádské čtyřky
Česko: Všenory/Stempel & Tesař architekti
Česko: Prušánky/Jan Proksa Architects
Česko: Prušánky/Jan Proksa Architects
Česko: Praha-Braník/D3A
Foto: Filip Šlapal
Petra Jansová Petra Jansová
5. 3. 2018 7:30
Letos už podesáté pořádá Asociace maďarských architektů putovní výstavu s názvem Rodinné domy visegrádské čtyřky. Lidé ji mohou navštívit i v Praze na Fakultě architektury ČVUT.

Jak si stojí čeští architekti v porovnání s autory z dalších zemí visegrádské čtyřky? Srovnání nabídne výstava, která ukáže nejlepší stavby rodinných domů v Česku, na Slovensku, v Polsku a Maďarsku. Součástí letošního ročníku je také celá řada doprovodných akcí, zaměřených především na mladou generaci architektů.

Česko na přehlídce zastupují stavby nominované na Českou cenu za architekturu. "V České republice se každý rok postaví v průměru kolem 15 tisíc nových domů. Do podobných soutěží se pak vybírá ze zhruba stovky staveb, což je méně než jedno procento z celkové roční produkce," přibližuje proděkan pro vnější vztahy Fakulty architektury ČVUT Jan Jakub Tesař.

Výstava v dejvickém sídle Fakulty architektury ČVUT potrvá od 13. do 27. března. 

 

Právě se děje

před 52 minutami

Kosovo bude bojkotovat předání Nobelovy ceny Handkemu

Kosovo se rozhodlo bojkotovat slavnostní předání Nobelovy ceny za literaturu Rakušanovi Peteru Handkemu, který je kritizován kvůli prosrbským postojům za války v bývalé Jugoslávii. Ceremoniál se uskuteční příští týden ve Stockholmu a kosovský velvyslanec se nezúčastní "kvůli kontroverznímu Peterovi Handkemu, který je přítelem a stoupencem Miloševičovy politiky", jak informoval kosovský ministr zahraničí. Handke roku 2006 vystoupil na pohřbu bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Toho předtím navštívil ve vězení v Haagu. Kosovo je bývalou jihosrbskou provincií. Právě Miloševičovi je připisována hlavní role při rozdmýchávání nacionalistických vášní v 90. letech minulého století a rozpoutání několika válek v oblasti bývalé Jugoslávie, mimo jiné právě v Kosovu.

Zdroj: AFP/ČTK
Další zprávy