Takhle budou jednou bydlet i Češi: Solární panely místo střechy a na WC dešťová voda

map map
21. 3. 2019 11:35
Hlavním trendem v bydlení je v posledních letech hlavně energetická soběstačnost. V kurzu jsou projekty a domy, které dokážou energii nejenom šetřit, ale ideálně i vyrábět a úsporně nakládat s vodou. Průměrný Pražan například denně spotřebuje přibližně 105 litrů pitné vody, přičemž čtvrtinu z toho prosplachuje na toaletě. Architekti i developeři se proto čím dál častěji zaměřují na maximální využívání dešťové či užitkové vody. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších ekologických vizí, staveb, atypických objektů, kanceláří i celých zelených měst v Česku a zahraničí. Jejich přehled jsme sestavili v rámci světového dny vody, který připadá na pátek 22. března.
Budova Butterfly v pražském Karlíně.
Budova Butterfly v pražském Karlíně. | Foto: www.butterfly-karlin.cz

Zelené střechy ve městech

Trendy po vzoru Hamburku se začínají prosazovat i při administrativní výstavbě v Česku. Na sucho a vedro v centru měst reagoval při výstavbě kancelářské budovy v pražském Karlíně architekt David Chisholm z ateliéru CMC Architects.

Objekt nazvaný Butterfly (Motýl) se může pochlubit největší vertikální zahradou v České republice, která se sestává z téměř 600 zahrádek tvořených 41 tisíci rostlinami. 

Projektanti testovali zhruba stovku rostlinných druhů, ze které nakonec vybrali finální desítku. Zelená fasáda má samozřejmě řadu výhod, které vyzdvihují i odborníci - pohlcuje okolní ruch, snižuje okolní teplotu a zejména v létě tak šetří energii na chlazení.

"Motýl" navíc usiluje o získání certifikace BREEAM Excellent (čtvrtý nejvyšší stupeň z pěti možných).

Pozn: BREEAM je momentálně nejrozšířenější certifikace v oblasti energeticky úsporných a udržitelných budov, v Praze ji má na úrovni Excellent například rezidenční projekt Botanica K na Praze 5.

 

Právě se děje

Další zprávy