reklama
 
 

Světoznámí architekti se setkají v Praze. Sympozium experimentální architektury začíná ve čtvrtek

24. 10. 2017 12:37
Mimořádně silná sestava předních architektů z USA a Evropy se ve čtvrtek 26. října sejde v pražském Kině Světozor na mezinárodním Sympoziu experimentální architektury.

Sympozium, které je veřejně přístupné, se koná v rámci stejnojmenného bienále a navazuje na výstavy Galerie Jaroslava Fragnera a Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Bienále experimentální architektury #3 se koná pod záštitou České komise pro UNESCO.

Zahájeno bude přednáškou lídra ateliéru Zaha Hadid Architects Patrika Schumachera - mezi dalšími výraznými architekty, s jejichž přednáškami se české publikum setká vůbec poprvé nebo po dlouhé době.  

Preston Scott Cohen, Inc. / Harvard Gaduate School of Design 26. října v 15:00 Kino Světozor, 300 CZK student / 600 CZK dospělý vstupenky/ tickets: www.goo.gl/AwBpMp www.eabiennial.cz #eabiennial #eabiennialprague

Zveřejnil(a) Galerie Jaroslava Fragnera dne 23. Říjen 2017

Experimentální architektura je alternativou k většinové výstavbě. Využívá nové technologie a inspiruje se zejména přírodou a mikrosvětem (například strukturou lastur či krystalů).

Nepředstavuje však pouze prototypy či vize, ale rovněž stavby, které se často stávají oblíbenými ikonami vzbuzujícími zájem široké veřejnosti právě svými tvary. Mezi realizacemi nalezneme veřejné stavby jako muzea, galerie, vědecká centra, školy, nádraží, letiště, ale také administrativní budovy či bydlení. Ať jde například o stanici dráhy v Innsbrucku, budovu přístavní správy v Antverpách, automobilku BMW v Lipsku, ekonomickou univerzitu ve Vídni, muzeum dopravy v Glasgow nebo pavilon galerie Serpentine v Londýně.

Ředitel britské kanceláře Zaha Hadid Architects Patrik Schumacher vystoupí s přednáškou The Zaha Hadid Legacy: Past, Present and Future, během které  seznámí posluchače s duchovním odkazem slavné architektky a současnou tvorbou ateliéru ZHA. Jeho kolega a kurátor výstavy v Galerii Jaroslava Fragnera Jakub Klaška naváže na téma výstavy ZHA: Unbuilt (Nepostaveno) a uvede tvůrčí procesy a principy ovlivňující vznik projektů různých konceptů a typologií. Třetím zástupcem britské kanceláře ZHA na sympoziu bude Shajay Bhooshan, vedoucí výzkumu v Zaha Hadid Architects - CODE, který popíše vývoj nových konstrukcí prostřednictvím počítačového navrhování.

Zakladatel renomované nizozemské kanceláře UNStudio Ben van Berkel představí projekt pro Arnheim - územní studii ústřední části města spolu s návrhem nového vlakového nádraží Arnheim Central. Dalším hostem z Amsterdamu bude hlavní inženýr Filippo Gilardi ze studia MX3D, které vyvíjí most vyráběný technologií 3D tisku.

Shajay Bhooshan / ZHA CODE 26. října v 10:00 Kino Světozor, 300 CZK student / 600 CZK dospělý vstupenky/ tickets: www.goo.gl/AwBpMp www.eabiennial.cz #eabiennial #eabiennialprague

Zveřejnil(a) Galerie Jaroslava Fragnera dne 17. Říjen 2017

Architekt Preston Scott Cohen vyučuje na Harvard School of Design a zároveň vede vlastní praxi, se kterou realizoval mnohé významné budovy jako například Muzeum umění v Tel Avivu, budovu Taubman College univerzity v Michiganu, které jsou známé svou geometrickou pestrostí nezakládající se na klasické tektonice. 

Moritz Dörstelmann se věnuje výzkumu na Institutu počítačového navrhování ve Stuttgartu, kde se podílí na každoročním experimentálním pavilonu. Vystoupí s přednáškou o vlivu technologií na vizualitu konstrukcí Performativity and Material Self-expression. 

autor: Bydlení | 24. 10. 2017 12:37

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama