Před rokem se svět rozloučil se Zahou Hadid, architektkou, která "vynalezla" nepravý úhel

Před rokem se svět rozloučil se Zahou Hadid, architektkou, která "vynalezla" nepravý úhel
Zaha Hadid se narodila v roce 1950 v Bagdádu do bohaté rodiny z dnes nešťastně proslulého města Mosul. Od útlého dětství žila na internátních školách ve Švýcarsku a Anglii, svém budoucím domově. Studovala nejprve matematiku na Americké univerzitě v Bejrútu a roku 1972 se přestěhovala do Londýna, kde pokračovala ve studiu architektury.
Jeden z jejích profesorů, významný nizozemský architekt Remment Koolhaas, ji nazval "planetou s vlastní oběžnou drahou". Dokonale tak vystihl její další směřování ke hvězdné kariéře, lemované budovami s charakteristickým rukopisem. (Na snímku muzeum moderního umění National Museum of the 21st Century Arts v Římě).
Obdržela jako vůbec první žena prestižní Pritzkerovu cenu za architekturu a řadu dalších ocenění. V Česku byla známá i jako členka poroty, která v březnu 2007 vybrala nakonec neuskutečněný návrh architekta Jana Kaplického na novou budovu Národní knihovny v Praze na Letné. (Na snímku The Maggie's Centre)
Její první známou stavbou byla hasičská stanice ve Weilu nad Rýnem, kde sídlí muzeum prestižní nábytkářské společnosti Vitra. Na snímku je skokanský můstek na vrcholu Bergisel v rakouském Innsbrucku.
Foto: Profimedia.cz
Karolína Hornová
31. 3. 2017 10:01
Před rokem se svět rozloučil s bezpochyby nejslavnější architektkou světa. První ženská držitelka prestižní Pritzkerovy ceny, nositelka Řádu britského impéria a laureátka desítek architektonických cen zemřela 31. března po infarktu na klinice v Miami. Připomeňme si její osobitý architektonický styl, kterým ozdobila nejrůznější místa světa.
 

Právě se děje

Další zprávy