"Podíváme-li se kolem sebe, zjistíme, že plast je všudypřítomný. Ještě před pár desítkami let šlo o cenově nedostupný materiál, což už dnes dávno neplatí," vysvětluje Aktuálně.cz slovenský designér Šimon Kern. Chtěl by přispět k tomu, aby se našla rozumnější náhrada tohoto materiálu.
Proto navrhl židli vyrobenou ze spadaného listí, které se každý podzim hromadí v ulicích měst, a z bio pryskyřice. Prototyp židle s názvem Beleaf vznikl ještě během designérova studia na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.
Ergonomicky tvarovaný sedák je stoprocentně biologicky odbouratelný. Pokud se poškodí nebo opotřebí, lze ho snadno vyměnit, případně ho vrátit zpět do přírody a využít jako hnojivo. Základní konstrukce židle je vyrobená z oceli a má staletou životnost.
"Pokud se sedák poškodí, vrátíme ho prostě pod strom, kde zetleje jako spadané listí a dodá stromu potřebné živiny," vysvětluje designér.
Kern technologii neustále zdokonaluje. Do budoucna plánuje využít listí i na výrobu svítidel.
"Představte si strom. Kmen a větve dorůstají stovky let. Listí ale opadává každý rok a funguje také jako hnojivo. Stejný koloběh by mohl fungovat i při výrobě nábytku a doplňků," říká.