Chátrající stodolu na Kokořínsku čekala demolice. Architekti jí vdechli nový život

Stodola v Loubí na Českolipsku.
Stodola ve vesnici Loubí na Českolipsku patří rodině současné majitelky od 40. let minulého století. Tehdy bývala součástí statku, o který ale její předkové během znárodnění přišli.
Jedním z důvodů, proč se majitelka a architekti rozhodli stodolu zachovat, bylo i její dokonalé umístění na pozemku, v soukromí a s výhledem do polí a lesa v CHKO Kokořínsko.
"V obvodovém zdivu byla jedna svislá prasklina a v krovu pár lokálně poškozených krokví. Dřevěné výplňové prvky vrat měly již také to nejlepší za sebou, ale to bych jim po skoro 150 letech nevyčítal," přibližuje architekt Martin Kalhous z ateliéru SAD stav objektu před přestavbou.
Některé dřevěné prvky se proto rozhodli architekti odejmout a využít je k jinému účelu.
Foto: Tomáš Souček
Petra Jansová Petra Jansová
24. 1. 2019 10:05
Místo demolice se majitelka rozhodla chátrající stodolu stojící na krásném pozemku s výhledem do kokořínských lesů a polí zachovat. Architekti z pražského ateliéru SAD přistoupili k rekonstrukci citlivě a bývalé hospodářské stavení přeměnili na chalupu.

"Měli jsme výhodu. Oslovil nás kultivovaný investor, který si sám uvědomoval hodnotu existující stavby. Rekonstrukci nevnímal jenom jako investici, stavba s pozemkem pro něj byla citovou záležitostí. Díky tomu mohlo vzniknout zajímavé zadání pro nás," přibližuje architekt Martin Kalhous z ateliéru SAD.

Stodola ve vesnici Loubí na Českolipsku patří rodině současné majitelky od 40. let minulého století. Tehdy bývala součástí statku, o který ale její předkové během znárodnění prodala. 

"Shodli jsme se s klientkou, že kvalita života je spojená s jeho pestrostí. Proto padla volba pouze pro sezonní využití, které je do jisté míry asketickou záležitostí a kontrastuje s pohodlným životem ve městě," říká Kalhous.

Povedená rekonstrukce stojí podle něj především na sehraném týmu. "Máme výhodu, že si projekty i sami realizujeme, a to už deset let. Všichni naši kolegové jsou fanouškové architektury," uzavírá.

 

Právě se děje

Další zprávy