Historická Praha, jak ji neznáme. Téměř čtyři stovky snímků odkrývají architekturu 19. století

Historická Praha, jak ji neznáme. Téměř čtyři stovky snímků odkrývají architekturu 19. století
Hlávkovy domy - Josef Hlávka, Bedřich Tesař a Josef Fanta (1887).
Vinohradská vodárenská věž - Antonín Turek (1881-1882).
Palackého most - Bedřich Münzberger a Josef Reiter (1876-1878).
Čistírna odpadních vod - William Heerlein Lindley (1895-1906). Zobrazit 15 fotografií
Foto: Pavel Hroch
Petra Jansová Petra Jansová
5. 12. 2017 8:50
Nová publikace Praha na prahu moderny ukazuje architekturu města z pohledu, který se běžně z chodníku nenaskytne. Téměř čtyři stovky unikátních snímků odkrývají interiéry domů a pohledy ze střech. Zdeněk Lukeš a Miroslav Hroch se tentokrát zaměřili především na architekturu druhé poloviny 19. století. Ta je podle autorů unikátního průvodce neprávem opomíjená.

"Pseudostyly nejsou až tak netvůrčí, zprvu se víc kopírovalo, ale později architekti různé prvky volněji kombinovali, nakonec i různé styly, jak je patrné třeba na průčelích domů v Pařížské ulici," říká jeden z autorů knihy historik architektury Zdeněk Lukeš.

Práce na knize ho bavila právě proto, že období druhé poloviny 19. století není moc zpracované. "Samozřejmě až na výjimky staveb typu Rudolfinum nebo Národní divadlo," dodává.

Podle Lukeše se této době nevěnuje paradoxně mnoho pozornosti, možná kvůli despektu vůči stylům, které se ohlížejí za minulostí, možná proto, že jsme s nimi příliš srostlí z každodenního života a nemáme potřebu je reflektovat.

Za klíčovou a pozoruhodnou pokládá Lukeš tehdejší spolupráci architektů a výtvarníků. "Ty různé variace štukové výzdoby, mozaiky, vitráže, znovuobjevená metoda proškrabávané omítky neboli sgrafita, ale také fresky nebo šerosvit. Prostě výtvarníci měli tehdy žně," hodnotí Lukeš s tím, že totéž samozřejmě platí pro interiéry z té doby.

Autoři věnovali řadě významnějších staveb větší prostor, včetně obrázků s detaily. Černobílé fotografie pořídil Pavel Hroch, který číhal na správné okamžiky bez přílišného provozu chodců i aut a především se s rezidenty soukromě domlouval na tom, aby mu umožnili přístup do domů, z jejichž pater poté fotil.

V knize autoři takto představují 160 staveb, řazených dle pražských čtvrtí. Průvodce vede čtvrtěmi historického jádra hlavního města - Starým a Novým Městem, Malou Stranou, Hradčany, Josefovem a Vyšehradem - i částmi, které je obklopují - Holešovicemi-Bubny, Karlínem, Žižkovem, Královskými Vinohrady, Smíchovem, Bubenčí. A jako bonus Dejvicemi, Střešovicemi a Dolní Libocí.

Nechybí jména autorů, přesné adresy, datování ani původní názvy budov, ale také mostů, tunelů a památníků. Ty lze snadno lokalizovat podle podrobných map. 

Architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš (1954) přednáší na New York University Prague. Je autorem či spoluautorem více než třiceti knižních publikací zejména o architektuře 20. století.

Fotograf a překladatel Pavel Hroch (1967) vystudoval překladatelství-tlumočnictví v oboru ruština a španělština na FF UK. Fotografoval v Mexiku, Rusku, Kazachstánu, Afghánistánu, Španělsku nebo na Slovensku. 

 

Právě se děje

Další zprávy