Chalupa v moderním kabátě. Dřevostavba skvěle zapadá do romantické krajiny u zříceniny hradu

Chalupa v moderním kabátě. Dřevostavba skvěle zapadá do romantické krajiny u zříceniny hradu
Projekt vychází z tradičního tvarosloví vesnického domu, ke kterému patří sedlová střecha.
A také klasický dřevěný štít.
Dům se nachází v poměrně vysoké nadmořské výšce přes 600 metrů, je tak nutné počítat s drsnějším podnebím. Architekti proto využili odolnější materiál - smrkové opalované dřevo.
Střecha je obložená šedým plechem.
Foto: BoysPlayNice
Petra Jansová Petra Jansová
13. 2. 2018 7:30
K rekreačním objektům je možné přistoupit mnoha způsoby. Architekti Vít Máslo a David Richard Chisholm z ateliéru CMC Architects navrhli svému klientovi moderní dřevostavbu. Dům se nachází v malebné obci nedaleko Karlových Varů v chráněné krajinné oblasti a v blízkosti romantické zříceniny gotického hradu. A právě okolí bylo jedním z nejdůležitějších faktorů, které ovlivnily výslednou podobu domu.

Od samého počátku bylo snahou architektů, aby dům dobře zapadl do romantické krajiny pod masivní skálou a středověkou zříceninou gotického hradu.

Návrh proto vychází z tradičního tvarosloví vesnického domu, ke kterému patří sedlová střecha a klasický dřevěný štít.

Území rovněž patří do chráněné krajinné oblasti a leží v poměrně vysoké nadmořské výšce přes 600 metrů nad mořem, a proto je zde nutné počítat i s drsnějším podnebím. Povětrnostní podmínky ovlivnily výběr fasádních materiálů. Jsou zvoleny tak, aby přirozeně stárly, časem tmavly a dobře zapadly do okolní přírody.

"Materiály fasády byly zvoleny tak, aby odpovídaly okolí a stylu původní charakteristické zástavby. Na štíty budovy bylo použito smrkové dřevo opalované ohněm, střecha má šedivou plechovou krytinu a jednopodlažní trakt je obložen reznoucím plechem Corten," popisují architekti.

Pozemek je velký 2163 metrů čtverečních, zastavěná plocha domu pak má 346 metrů čtverečních. K tomu je potřeba připočítat ideální jižní orientaci s přístupem od severu a nádherné výhledy do zvlněné krajiny. 

Architekti proto zvolili takzvanou křížovou dispozici. "Tento půdorysný princip umožňuje odclonění od přístupové místní komunikace s vjezdem do garáže a vstupem do domu a vytváří částečně uzavřený prostor tvarovaný do písmene L. Do něj jsou orientovány hlavní obytné místnosti v přízemí a je odtud výhled do otevřené krajiny," popisují.

Celý objekt je koncipován jako dřevostavba. Hlavním konstrukčním prvkem jsou dřevěné velkoformátové panely a stěny, které jsou pohledově viditelné v interiéru a hrají důležitou roli ve výtvarné koncepci domu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy