Světové olympijské stadiony: obří stavby i architektonické skvosty

Světové olympijské stadiony: obří stavby i architektonické skvosty
Olympijský stadion Yoyogi National Gymnasium se nachází v jednom z největších parků v centrální části Tokia. Jeho autorem je japonský architekt a laureát prestižní Pritzkerovy ceny Kenzo Tange.
Jeden z nejvýraznějších japonských architektů se i při návrhu stadionu pro 18. letní olympijské hry držel pravidla neoddělovat architekturu od sochařství. Budovu plaveckého stadionu pojal jako variaci na visutý most. Střechu v podobě listu drží dvě ocelová lana bez jediného podpěrného sloupu. Ve své době, na začátku 60. let, šlo o největší zavěšenou střechu na světě.
Olympijský stadion v Montrealu byl postaven v roce 1972. Futuristickou stavbu od francouzského architekta Rogera Tailliberta spláceli tamní obyvatelé ještě 34 let po jejím dokončení.
Kabely a dráty umístěné v pětasedmdesátimetrové věži, nejvyššího nakloněného objektu na světě, slouží k uzavírání a otevírání střechy hlavního stadionu. Konstrukce budovy bývá často zmiňována jako názorný příklad mistrovství moderní organické architektury.
Foto: Profimedia.cz
Petra Jansová Petra Jansová
15. 8. 2016 12:19
Kvůli olympijským hrám vznikly desítky nových stadionů a sportovišť. Za jejich projekty stojí i řada význačných architektů. Dějiště letošních 31. letních olympijských her, Estádio do Maracanã v Riu de Janeiro, patří k největším na světě a byl postaven v roce 1950. Podívejte se na nejzajímavější stavby.
 

Právě se děje

Další zprávy