I nové průmyslové budovy mají duši, ukazuje výstava

Kultura Kultura
15. 12. 2011 10:18
Fragnerova galerie mapuje současný industriál
Budova firmy MOTORGAS
Budova firmy MOTORGAS | Foto: Galerie Jaroslava Fragnera

Praha - Areál firmy Sipral v Jirnech u Prahy, vodní elektrárna v Železném Brodě, vinařství Sonberk, pekárna v Lanškrouně nebo komplex výrobních budov společnosti Bosch v Jihlavě…

To je jen zlomek z objektů představených na výstavě Současný český industriál s podtitulem Podoby soudobé průmyslové architektury, která je k vidění v pražské Galerii Jaroslava Fragnera od 8. prosince 2011 do 22. ledna 2012 a řadí se svým tématem mezi první expozice svého druhu v České republice.  Vybrané realizace spojuje kromě zařazení mezi tzv. průmyslové stavby především sázka na kvalitní architekturu.

Pestré typologické určení - od zmíněné vodní elektrárny, přes výrobní halu až po distribuční centrum - se odráží i ve velmi odlišném přístupu architektů, jemuž je ale vlastní kvalita a jedinečnost.

Pod čtyřmi desítkami představených staveb jsou podepsáni přední domácí autoři a ateliéry jako AP ateliér Josefa Pleskota, D3A, OK Plan, DaM, Kamil Mrva, ADNS, Jan Jehlík nebo Ivan Kroupa.

Pekařství a cukrářství Sázava
Pekařství a cukrářství Sázava | Foto: GJF

„Jistě, každý architekt je natolik dobrý, nakolik mu to umožní jeho investor. Myslíme, že u příkladů vybraných na výstavě Nový český industriál k tomuto prolnutí došlo ve všech případech," vysvětlují kurátoři Dan Merta a Petr Volf.

„Každá ze čtyř desítek realizací také svým způsobem navazuje na období první republiky, za které vznikaly kvalitní průmyslové stavby, jimž se obdivujeme i po desítkách let. Spojnicí představených realizací je mimo jiné to, že mnohé z nich vzešly z architektonických soutěží a investory byly výhradně soukromé subjekty."

Podle obou kurátorů výstavy je zavádějící redukovat průmyslové výstavby pouze na necitlivou zástavbu extravilánu většiny tuzemských měst, bez jakékoliv estetické hodnoty, kultury prostředí nebo vztahu ke krajině.

I když právě tyto objekty (krabice) jsou v povědomí veřejnosti zakořeněny, výstava v Galerii Jaroslava Fragnera podává důkaz, že segment nabízí zajímavější kreace.

Malá vodní elektrárna Železný Brod
Malá vodní elektrárna Železný Brod | Foto: GJF
Výrobní areál firmy mmcité v Bílovicích z roku 2009 stojí na místě budovy bývalého JZD.
Výrobní areál firmy mmcité v Bílovicích z roku 2009 stojí na místě budovy bývalého JZD. | Foto: GJF

„Jsem přesvědčený, že některé budovy obstojí v konkurenci opusů od světově uznávaných architektů, jako je Zaha Hadid, Herzog & de Meuron, UN Studio či Querkraft," doplňuje Dan Merta. Výstava poputuje po Praze do Jihlavy a poté do Ostravy. Velký zájem o prezentaci soudobé průmyslové architektury projevily i zahraniční galerie a Česká centra.

Vybrané realizace spojuje i důraz na ekologickou udržitelnost a šetrnost k životnímu prostředí, vyjádřený souzněním s krajinou, materiály nebo nízkou energetickou spotřebou. Několik staveb je rekonstrukcí nebo konverzí starších objektů.

Mnohé z vystavených staveb se vyznačuje také kvalitou pracovního prostředí a nejde tak jen o „slupku". Podle investorů se tento přístup vyplácí: zaměstnanci jsou pozitivně motivováni a zvyšuje se i jejich loajalita.

Ruku v ruce s tím jde také zužitkování v obchodě a marketingu - firma sídlící v kvalitním, zapamatovatelném projektu získává novou konkurenční výhodu.

Vinařství Sonberk, AP ATELIER, Ivan Němec.
Vinařství Sonberk, AP ATELIER, Ivan Němec. | Foto: GJF

V tomto ohledu je možné nalézt analogii v kancelářských prostorách, jejichž podoba a členění rovněž procházejí značnou obměnou. Stále více společností preferuje před strohým, neosobním (byť ekonomicky nejvýhodnějším) modelem open space kreativnější pojetí s kvalitním a dostatečně dimenzovaným zázemím pro pracovníky.  V případě industriálních staveb tento trend ještě akceleruje díky využívání moderních výrobních technologií.

„Bylo by možná nespravedlivé spojovat kvalitu českého industriálu pouze s obdobím první republiky, jakkoliv například Zlín je i evropským fenoménem. Řada hodnotných staveb vyrostla i v druhé polovině 19. století. Osobně ale považuji za podstatné, že množství současných podnikatelů a průmyslníků nechává proniknout kvalitní současnou architekturu nejen do svého životního stylu, ale i podnikání. Tím se snad blížíme do stavu, kdy nejzajímavější architektonické kreace budou opět jako první vznikat právě v segmentu industriálních staveb," Dan Merta.

Malá vodní elektrárna Železný Brod
Malá vodní elektrárna Železný Brod | Foto: GJF

K výstavě Současný český industriál, která nese podtitul Podoby soudobé průmyslové architektury, vychází objemný česko-anglický katalog. Přibližuje všech třicet devět vybraných objektů a areálů a obsahuje kromě odborných textů rovněž názory majitelů představených realizací. K dostání bude v Galerii Jaroslava Fragnera za zvýhodněnou cenu 330 korun.

V prostoru A-Lab v 2. patře Galerie Jaroslava Fragnera bude souběžně vystaveno sedm studentských projektů s tematikou průmyslové architektury. Jde o semestrální a diplomové práce řešící konverze průmyslových objektů, jež byly vybrány na základě výzvy na architektonických portálech.

Současný český industriál - Podoby soudobé průmyslové architektury. Galerie Jaroslava Frágnera, Praha.  Otevřeno denně mimo pondělí od 11 do 19 hodin. Výstava se koná do 22. 1.  2012

Továrna a vzorkovna Sipral v pražských Strašnicích
Továrna a vzorkovna Sipral v pražských Strašnicích | Foto: GJF
Továrna na nábytek, autor projektu Josef Madr
Továrna na nábytek, autor projektu Josef Madr | Foto: GJF

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 7 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy