Starosta Florencie chce bojovat proti teroru květináči a stromy. Betonové valy odmítá

Bydlení
12. 9. 2017 12:23
Italský architekt Stefano Boeri vytvořil alternativu k nevzhledným protiteroristickým betonovým zátarasům. Místo nich navrhuje do veřejného prostoru umístit osázené květináče. Jako první to má v plánu Florencie. Zajistit bezpečnost, aniž by se vytratila estetika historických center evropských měst, plánuje i speciálními lavičkami nebo stojany na kola.
Kvirinálský palác, Řím
Kvirinálský palác, Řím | Foto: Instagram fxagram

Italský architekt Stefano Boeri navrhuje využít ve veřejném prostoru stromy a osázené květináče místo betonových bariér, které mají bránit před teroristickými útoky. 

"Zajistit bezpečnost na těchto exponovaných místech je velmi důležité. Nelze ale, abychom z tisíců metrů čtverečních veřejných prostor po celé Evropě vytvořili místa plná bariér a betonových bloků, jako by šlo o stanice vojenské kontroly," uvedl Boeri. 

Типичная картина)

Příspěvek sdílený Elizaweta Kovalenko (@elizaweta_kovalenko),

Na začátku srpna spolu s dalšími architekty a starostou ve Florencii diskutovali, zda je myšlenka využít květináče a stromy jako ochranné prvky uskutečnitelná i v praxi.

Výsledkem workshopu, kterého se zúčastnili i zástupci tamní samosprávy, je rozhodnutí starosty Daria Nardelly květináče v centru Florencie umístit. Nardello podle serveru Dezeen rovněž doufá, že Florencii budou následovat i další italská a evropská města. 

"Nesmíme teroristům podlehnout a přeměnit naše města na vojenské bunkry," dodal Nardella.

Je možné zajistit větší bezpečnost, aniž bychom "rezignovali na krásu a identitu našich měst". Florencie by podle Nardelly měla jít příkladem a zajistit obyvatelům nejenom bezpečnost, ale také estetiku.

"Na terorismus a nenávist odpovídáme uměním a krásou. Nemůžeme teroristům dovolit, aby nám zabránili žít volně a svobodně uvnitř našich krásných náměstí," prohlásil dále Nardella.

"Protiteroristické květináče" byly již minulý měsíc v souvislosti s útokem v Barceloně instalovány poblíž Kvirinálského paláce v Římě. 

Architekt Boeri, známý svojí specifickou architekturou (domy pokrytými stromy a rostlinami) navrhl také řadu dalších prvků, které fungují jako bariéry před teroristickými útoky vedenými auty  a zároveň zlepšují kvalitu života ve veřejném prostoru. 

Jeho lavičky nebo stojany na kola mají v budoucnu zajistit maximální flexibilitu, tak aby bylo možné umístit je do jakéhokoliv místa. Prvky městského mobiliáře by tak měly povzbudit veřejné shromažďování.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Tenistka Siniaková ve čtvrtfinále v Istanbulu podlehla jedničce Mertensové

Česká tenistka Kateřina Siniaková si semifinále v Istanbulu nezahraje. Ve čtvrtfinále nestačila na turnajovou jedničku Elise Mertensovou z Belgie, které podlehla dvakrát 4:6.

Siniaková se sedmnáctou hráčkou světa prohrála za hodinu a 36 minut. Ve druhé sadě Češka vedla už 4:1, ale náskok neudržela a Mertensové podlehla i ve čtvrtém vzájemném utkání.

Čtyřiadvacetiletá Siniaková, které ve světovém žebříčku patří 69. místo, promarnila možnost ukončit téměř dvouleté čekání na postup do semifinále. Naposledy si v něm zahrála předloni v Bronxu, ve čtvrtfinále se představila poprvé od loňského září.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Ministr zahraničí Jakub Kulhánek se ve středu vydá na svou první zahraniční cestu na Slovensko. Spolupráce se zeměmi V4 je pro něj priorita

před 57 minutami

Biden v červnu přiletí do Evropy na summity G7 a NATO, oznámil Bílý dům

Americký prezident Joe Biden v červnu navštíví Británii a Belgii, aby se osobně zúčastnil summitů skupiny G7 a Severoatlantické aliance. Oznámila to v pátek jeho mluvčí Jen Psakiová. Podle ní půjde o první zámořskou cestu současného šéfa Bílého domu.

Vrcholná schůzka skupiny G7, do níž kromě USA patří ještě Británie, Francie, Japonsko, Kanada, Itálie a Německo, je na programu od 11. do 13. června v anglickém Cornwallu. Bruselský summit NATO navazuje 14. června. V Bruselu se Biden zapojí i do oddělených jednání s lídry Evropské unie.

"Tato cesta zdůrazní jeho odhodlání obnovit naše spojenectví, oživit transatlantické vztahy a jednat v úzké spolupráci s našimi spojenci a multilaterálními partnery ve snaze reagovat na globální výzvy a lépe chránit americké zájmy," uvedla v komuniké Psakiová.

Prohlášení v závěru zmiňuje "potenciální další prvky" ohlášené cesty, což podle agentury AFP ihned vyvolalo spekulace o eventuálním setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. O Rusku se každopádně bude mluvit na summitu NATO. Jeho "agresivní" jednání ve čtvrtek označil za jedno z témat generální tajemník aliance Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy