reklama
 
 

Starosta Florencie chce bojovat proti teroru květináči a stromy. Betonové valy odmítá

12. 9. 2017
Italský architekt Stefano Boeri vytvořil alternativu k nevzhledným protiteroristickým betonovým zátarasům. Místo nich navrhuje do veřejného prostoru umístit osázené květináče. Jako první to má v plánu Florencie. Zajistit bezpečnost, aniž by se vytratila estetika historických center evropských měst, plánuje i speciálními lavičkami nebo stojany na kola.

Italský architekt Stefano Boeri navrhuje využít ve veřejném prostoru stromy a osázené květináče místo betonových bariér, které mají bránit před teroristickými útoky. 

"Zajistit bezpečnost na těchto exponovaných místech je velmi důležité. Nelze ale, abychom z tisíců metrů čtverečních veřejných prostor po celé Evropě vytvořili místa plná bariér a betonových bloků, jako by šlo o stanice vojenské kontroly," uvedl Boeri. 

Типичная картина)

Příspěvek sdílený Elizaweta Kovalenko (@elizaweta_kovalenko),

Na začátku srpna spolu s dalšími architekty a starostou ve Florencii diskutovali, zda je myšlenka využít květináče a stromy jako ochranné prvky uskutečnitelná i v praxi.

Výsledkem workshopu, kterého se zúčastnili i zástupci tamní samosprávy, je rozhodnutí starosty Daria Nardelly květináče v centru Florencie umístit. Nardello podle serveru Dezeen rovněž doufá, že Florencii budou následovat i další italská a evropská města. 

"Nesmíme teroristům podlehnout a přeměnit naše města na vojenské bunkry," dodal Nardella.

Je možné zajistit větší bezpečnost, aniž bychom "rezignovali na krásu a identitu našich měst". Florencie by podle Nardelly měla jít příkladem a zajistit obyvatelům nejenom bezpečnost, ale také estetiku.

"Na terorismus a nenávist odpovídáme uměním a krásou. Nemůžeme teroristům dovolit, aby nám zabránili žít volně a svobodně uvnitř našich krásných náměstí," prohlásil dále Nardella.

"Protiteroristické květináče" byly již minulý měsíc v souvislosti s útokem v Barceloně instalovány poblíž Kvirinálského paláce v Římě. 

Architekt Boeri, známý svojí specifickou architekturou (domy pokrytými stromy a rostlinami) navrhl také řadu dalších prvků, které fungují jako bariéry před teroristickými útoky vedenými auty  a zároveň zlepšují kvalitu života ve veřejném prostoru. 

Jeho lavičky nebo stojany na kola mají v budoucnu zajistit maximální flexibilitu, tak aby bylo možné umístit je do jakéhokoliv místa. Prvky městského mobiliáře by tak měly povzbudit veřejné shromažďování.

autor: Bydlení | 12. 9. 2017

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama