Ikea představila prototyp domu, který by v budoucnu mohl čistit vzduch a produkovat potraviny

Bydlení
7. 9. 2017 11:12
Externí laboratoř firmy Ikea představila v rámci kodaňského festivalu Chart prototyp domu, který by v budoucnu mohl produkovat potraviny, aniž by zatěžoval životní prostředí. Algea Dome navíc dokáže čistit i vzduch.
Ikea představila dům, který by mohl čistit vzduch a produkovat potraviny | Video: The Algae Dome

Průmyslové zemědělství je hlavním producentem skleníkových plynů, píše server Inhabitat.com. Zároveň upozorňuje na řešení, které v rámci veletrhu umění CHART v Kodani představila externí vývojová laboratoř švédské firmy Ikea, vystupující pod názvem Space10.

Futuristická čtyři metry vysoká struktura s názvem Alge Dome dokáže absorbovat sluneční záření a oxid uhličitý, aby produkovala řasy, možnou superpotravinu budoucnosti a kyslík.

"Posláním laboratoře Space10 je prozkoumat všechny možné způsoby, jak zlepšit a udržet svět. Momentálně se zabýváme budoucností potravin. Věříme, že řasy mohou vyřešit celou řadu problémů od podvýživy až po změny klimatu," říkají zástupci laboratoře s tím, že řasy bohaté na bílkoviny by v budoucnu mohly hrát velmi důležitou roli ve výživě, stejně jako při vývoji biopaliv. 

Struktura, kterou vyvinuli architekti Aleksander Wadas, Rafal Wroblewski a Anna Stempniewiczová ve spolupráci s bioinženýrem Keenanem Pintem, dokázala díky 320 metrů dlouhému systému vytvořit během tří festivalových dní 450 litrů smaragdově zelených řas.

Uvnitř interaktivní architektonické instalace si rovněž návštěvníci výtvarného veletrhu v Kodani měli možnost vychutnat čerstvý vzduch a jídlo připravené ze spiruliny (sladkovodní sinice s vysokým obsahem chlorofylu, pozn. red.).

Jak uvádí Space10, řasa může růst kdekoliv na světě a její množství se může každý den až zdvojnásobit. Tato plodina v sobě navíc ukrývá padesátkrát víc železa než špenát a dvakrát více než maso. 

Pěstování této potraviny navíc nezvyšuje tlak na životní prostředí, ale naopak redukuje skleníkové plyny a zvyšuje kvalitu ovzduší.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy