Ikea představila prototyp domu, který by v budoucnu mohl čistit vzduch a produkovat potraviny

Bydlení
7. 9. 2017 11:12
Externí laboratoř firmy Ikea představila v rámci kodaňského festivalu Chart prototyp domu, který by v budoucnu mohl produkovat potraviny, aniž by zatěžoval životní prostředí. Algea Dome navíc dokáže čistit i vzduch.
Ikea představila dům, který by mohl čistit vzduch a produkovat potraviny | Video: The Algae Dome

Průmyslové zemědělství je hlavním producentem skleníkových plynů, píše server Inhabitat.com. Zároveň upozorňuje na řešení, které v rámci veletrhu umění CHART v Kodani představila externí vývojová laboratoř švédské firmy Ikea, vystupující pod názvem Space10.

Futuristická čtyři metry vysoká struktura s názvem Alge Dome dokáže absorbovat sluneční záření a oxid uhličitý, aby produkovala řasy, možnou superpotravinu budoucnosti a kyslík.

"Posláním laboratoře Space10 je prozkoumat všechny možné způsoby, jak zlepšit a udržet svět. Momentálně se zabýváme budoucností potravin. Věříme, že řasy mohou vyřešit celou řadu problémů od podvýživy až po změny klimatu," říkají zástupci laboratoře s tím, že řasy bohaté na bílkoviny by v budoucnu mohly hrát velmi důležitou roli ve výživě, stejně jako při vývoji biopaliv. 

Struktura, kterou vyvinuli architekti Aleksander Wadas, Rafal Wroblewski a Anna Stempniewiczová ve spolupráci s bioinženýrem Keenanem Pintem, dokázala díky 320 metrů dlouhému systému vytvořit během tří festivalových dní 450 litrů smaragdově zelených řas.

Uvnitř interaktivní architektonické instalace si rovněž návštěvníci výtvarného veletrhu v Kodani měli možnost vychutnat čerstvý vzduch a jídlo připravené ze spiruliny (sladkovodní sinice s vysokým obsahem chlorofylu, pozn. red.).

Jak uvádí Space10, řasa může růst kdekoliv na světě a její množství se může každý den až zdvojnásobit. Tato plodina v sobě navíc ukrývá padesátkrát víc železa než špenát a dvakrát více než maso. 

Pěstování této potraviny navíc nezvyšuje tlak na životní prostředí, ale naopak redukuje skleníkové plyny a zvyšuje kvalitu ovzduší.

 

Právě se děje

Další zprávy