Tohle je česká vesnice budoucnosti. Solární panely místo střechy a žádné uhlí

Podívejte se na oceněné práce.
V návrhu se snažila minimalizovat nejenom spotřebu elektrické energie, ale také pitné vody. Domy, které navrhla, zpětně využívají dešťovou vodu.
Na sedmi tisících metrech čtverečních navrhla kromě rodinných nebo bytových domů také objekty, které budou sloužit všem obyvatelům společně.
Střechu přístřešků na auta tvoří fotovoltaické panely.
Druhé místo získala Michaela Doležalová. Na pozemek ve Frymburku navrhla pět energeticky soběstačných domů s kapacitou pro 60 lidí. Zobrazit 16 fotografií
Foto: Český ostrovní dům/Zuzana Kopiláková
pej pej
28. 11. 2018 11:00
Energetická nenáročnost, šetrnost a soběstačnost. To jsou hlavní hesla soutěže Český ostrovní dům. Letos v jejím rámci studenti navrhovali celou soběstačnou vesnici. Odborná porota kromě použití inovativních technologií, jako jsou vodíkové nádrže, solární panely nebo čistička dešťové vody, hodnotila i architektonickou kvalitu jednotlivých projektů. Prohlédněte si v galerii ty nejlepší.

"Pořád slyšíme o chytrých městech nebo o špinavé energii z uhlí, závislosti na plynu z Ruska, jaderných nedostavbách. Věřím, že dílčí lokální nezávislost, nejen energetická, bude to slovo smart nakonec definovat," říká zakladatel platformy Český ostrovní dům Pavel Podruh.

Ve stejnojmenné soutěži, která se letos vyhlašovala 26. listopadu, studenti připravovali koncepty šetrných čtvrtí. Jejich úkolem bylo na pozemku o sedmi tisících metrech čtverečních na břehu Lipna ve Frymburku navrhnout pět bytových jednotek.

Projekt Český ostrovní dům vznikl v roce 2016 jako malá studentská architektonická soutěž a získal ocenění Evropské komise (EU Sustainable Energy Award) či OSN za společenský přínos. Propojujícím tématem všech ročníků soutěže je některá z forem energetické soběstačnosti. 

 

Právě se děje

Další zprávy