Vedra dělají z měst betonová pekla. Klimatizace není řešením, pomohou květiny v oknech i žaluzie

Petra Jansová Petra Jansová
9. 8. 2018 8:19
Česko v posledních desetiletích čelí stále častějším výkyvům počasí, jako jsou tropická vedra, sucha, přívalové deště a bleskové povodně. V případě vlny extrémně vysokých teplot jsou ohrožena především města, v nichž jsou teploty mnohdy i o tři stupně vyšší než ve volné krajině v jejich okolí. Může za to takzvaný efekt městského tepelného ostrova. "Města by měla mít strategii, jak se s tropickými vedry vyrovnat. Klimatizace řešením není, a pokud si ji každý pustí, pak se ulice oteplí o další dva až tři stupně," říká ekolog a vedoucí projektu Adaptace sídel na změnu klimatu Michael Pondělíček. Jak podle něj účinně bojovat s vedrem v městském prostoru?
Zahrádkářská osada Ořechovka slaví 87. narozeniny. Ve dvou lokalitách má celkem 158 zahrádek, o které se stará 161 členů.
Zahrádkářská osada Ořechovka slaví 87. narozeniny. Ve dvou lokalitách má celkem 158 zahrádek, o které se stará 161 členů. | Foto: Adam Hecl

Zahrádkářské kolonie

Podobný efekt jako komunitní zahrady mají i tradiční zahrádkářské kolonie. Rovněž ty doporučuje Strategie adaptace hlavního města Prahy v co největší míře zachovat a bránit jejich neregulované přestavbě na trvalé bydlení a podpořit výstavbu nových. 

"Pražský Rohanský ostrov je součástí systému ekologické stability po povodních a jako takový by měl být udržován i do budoucna. To, že tam někdo pustí zástavbu, je politickým rozhodnutím, z něhož by měly zodpovědnost vyvozovat konkrétní osoby," hodnotí Pondělíček zastavování zelených prostranství ve městech. 

 

Právě se děje

Další zprávy