reklama
 
 

Z vegetariánské jídelny vznikl rodinný dům. Během bourání se postupně odkrývala její tajemství

9. 1. 2018 9:36
Ještě před třemi lety sloužil dům přímo v historické části východoslovenské Levoči jako vegetariánská jídelna. Bourací a očišťovací práce odhalily jeho poklady ukryté pod nánosy přestaveb.

Už od samého počátku bylo všem zainteresovaným jasné, že nepůjde o všední projekt. Dům v historickém centru Levoči potřeboval kompletní rekonstrukci. Ta měla jednak objekt očistit a jednak bývalou vegetariánskou jídelnu funkčně přeměnit na dům pro rodinu s malými dětmi. 

Projekt

Kategorie: Soukromý interiér (rekonstrukce)

Autor: Ing. arch. Richard Kráľovič, Ing. arch. Zuzana Kráľovičová (spolupráce)

Místo: Levoča

Architekti Richard Kráľovič a Zuzana Kráľovičová proto pracovali s jasně vymezeným zadáním. Jejich úkolem bylo změnit dispozici, nahradit nevyužívané podkroví, kompletně vyměnit střešní kovovou konstrukci, vytvořit terasu, rekonstruovat fasádu a dohlédnout na sanaci zdí.

Realizace rovněž soutěží o cenu Interiér roku 2017, v níž je Aktuálně.cz hlavním mediálním partnerem.

"Koncept změny dispozice vznikal od prvních schůzek s klientem a postupně se měnil. Z větší části paradoxně v protikladu s původními představami majitele domu," popisují architekti.

Poté přišly na řadu přípravné a především bourací práce, během kterých se dům zbavoval přebytečných nánosů, a to jak zevnitř, tak i zvenku a zároveň postupně odhaloval svoje tajemství. "Základním cílem rekonstrukce se v tomto okamžiku stalo nenucené hledání skrytých původních kvalit domu, a to samozřejmě v souladu s duchem jak samotného místa, tak i celého města. 

"Celkově se rekonstrukce snažila o zachování charakteru původního levočského domu a rovněž o soulad s energií historického centra města. Děje se tak ale bez zbytečné okázalosti, avšak na druhé straně i bez přílišné opatrnosti při vnášení potřebných změn," uzavírá architekt. 

Soutěž interiér roku 2017

V rámci soutěže Interiér roku jsou každoročně oceněny výjimečné soukromé i veřejné interiéry navržené českými a slovenskými architekty, a to v sedmi kategoriích. Hlavním mediálním partnerem soutěže je Aktuálně.cz. 

S nejzajímavějšími soutěžícími postupně čtenáře seznamujeme na stránkách Bydlení Aktuálně.cz. V současnosti je možné přihlašovat do dalšího ročníku interiéry vytvořené v roce 2017. Více informací o soutěži zde.

Uzávěrka přihlášek: 28. 2. 2018

Vyhlášení výsledků: 10. 4. 2018

9. 1. 2018 9:36

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama