Indičtí architekti vytvořili klimatizaci, která se obejde bez elektrické energie

Bydlení
8. 10. 2017 11:30
Indické architektonické studio oprášilo starověké techniky a vyrobilo prototyp levné a ekologické klimatizace, která k ochlazení nepotřebuje žádnou elektrickou energii. Objekt navíc zkrášluje průmyslové prostředí tamní továrny.
Ant Studio
Ant Studio | Foto: S. Anirudh

Architektonické studio Ant Studio z Nového Dillí vytvořilo klimatizaci, která dokáže i bez použití elektrické energie účinně bojovat s nesnesitelnými indickými vedry. 

Umělecká instalace vznikla jako součást zkrášlovacího projektu průmyslového prostředí továrny DEKI Electronics. Vyrobena byla s minimem finančních prostředků a především s respektem k životnímu prostředí.

Ant Studio
Ant Studio | Foto: S. Anirudh

"Jde o ekologicky šetrné zařízení určené především pro pracovní prostory, které dokáže ochladit okolní vzduch," pospal prototyp Aktuálně.cz zakladatel studia Ant Monish Siripurapu.

Objekt je podle něj v podstatě pokusem o zjednodušení a reinterpretování konceptu klimatizace. "Indická léta jsou náročná a obzvlášť pak na pracovištích. Lidé ztrácí energii a chuť do práce a nadměrné teplo může mít dopad i na jejich zdraví. Velké a drahé klimatizační systémy však nejsou vždy vhodnou volbou," dodává architekt.

Se svými kolegy proto hledal levnější a ekologičtější variantu. S využitím moderních výpočetních technologií a kalibračních technik oživili tradiční techniku ochlazovaní - vypařování a vyrobili první prototyp ekologické a levné klimatizace.

Objekt s hliníkovou konstrukcí je vyplněn hliněnými kužely různého tvaru a velikosti. Voda proudící po terakotové struktuře (stačí ji zvlhčovat dvakrát denně) je díky pórovitosti povrchu jednotlivých kuželů absorbována. Na vnějším povrchu se pak voda odpařuje, čímž je ochlazován okolní vzduch.  

Ant Studio
Ant Studio | Foto: S. Anirudh

"Jako architekt jsem chtěl najít řešení, které splňuje jak ekologické, tak estetické nároky a zároveň využívá tradiční řemeslné postupy," dodal Siripurapu. 

Zkušební provoz prototypu podle něj potvrzuje, že metoda, kterou k ochlazování využívali již Egypťané ve starověku, může fungovat i dnes. Objekt podle něj dokáže horký vzduch přes 50 stupňů Celsia ochladit až na 36 stupňů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Merkelová se po 16 letech loučí, ocenila práci lékařů a popřála úspěch Scholzovi

Německá armáda se ve čtvrtek večer slavnostní ceremonií zvanou velké čepobití rozloučila s konzervativní kancléřkou Angelou Merkelovou, která Německo vede 16 let. Merkelová v děkovném projevu ocenila nejen práci vojáků a mezinárodních organizací, ale vyjádřila úctu také lékařům a zdravotníkům bojujícím s pandemií nemoci covid-19. Popřála též úspěch svému sociálnědemokratickému nástupci Olafu Scholzovi, kterého Spolkový sněm zvolí kancléřem 8. prosince.

"Když dnes večer před vámi stojím, cítím radost i pokoru," řekla Merkelová. V projevu prohlásila, že uplynulých 16 let bylo plných událostí a výzev. "Politických i lidských," řekla. "Nyní bude na nastupující vládě, aby na tyto výzvy hledala odpovědi," uvedla. Scholzovi popřála nejen úspěch a šťastnou ruku, ale také práci s radostí v srdci.

V projevu Merkelová hovořila o významu demokracie. "Demokracie žije i z toho, že všude tam, kde nenávist a násilí jsou pokládány jako legitimní prostředek k prosazování vlastních zájmů, musí naše demokratická tolerance najít hranice," řekla. Uvedla také, že demokracie je živa i ze solidarity a a důvěry v doložitelná fakta, proto je nezbytné se hlasitě ohradit vždy, když lháři popírají vědecká fakta nebo kde se šíří nenávist. "Chci vás také povzbudit, abyste na svět nahlíželi i očima druhých," dodala.

Velké čepobití je v Německu největší pocta, kterou se armáda loučí s nejvyššími ústavními činiteli. Právo na takovéto rozloučení s vojenskými poctami je u civilních osob vyhrazeno jen pro kancléře, prezidenty a ministry obrany. Vojenská kapela za svitu loučí zahrála Merkelové na její přání tři písně. 

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 minutami

Sídlo OSN v New Yorku bylo uzavřeno, ozbrojený muž se vzdal policii

Sídlo OSN na newyorském Manhattanu bylo ve čtvrtek uzavřeno kvůli ozbrojenému muži před budovou. Podle videí z místa si muž zřejmě zbraní mířil na krk, nakonec se vzdal policii. Policie později uvedla, že veřejnost není v ohrožení, jakékoli spojení muže s OSN policie vyloučila.

"Nemáme absolutně žádné informace o tom, že by tato osoba byla zaměstnancem nebo bývalým zaměstnancem nebo jakýmkoliv způsobem napojena na OSN," uvedl mluvčí OSN Stéphane Dujarric.

Podle záběrů z médií přecházel muž před plotem u vstupu do objektu s přiloženou hlavní u krku. Šlo o bělocha ve věku asi 60 let. Do okolních ulic přijelo velké množství policejních aut i sanitky. Policie zároveň uvedla, že v okolí odklonila dopravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy