Grand Prix architektů získala sportovní hala v Dolních Břežanech ve tvaru elipsoidu

Sportovní hala v Dolních Břežanech.
Budova stojí na hraně zastavěného území v těžišti velké rozvojové plochy
Objekt má tvar rotačního elipsoidu.
Sportovní hala, Dolní Břežany, Sporadical
Hala má vazbu jak na základní školu, tak i na veřejný prostor. V budoucnu se v její okolí bude stavět.
Foto: BoysPlayNice
Magazín Magazín
3. 10. 2018 13:19
V úterý 2. října Obec architektů předala hlavní cenu Grand Prix. Letos ji odborná mezinárodní porota udělila ateliéru Sporadical (Aleš Kubalík, Josef Kocián, Jakub Našinec, Veronika Sávová) za návrh sportovní haly v Dolních Břežanech. Do letošního patnáctého ročníku se přihlásilo rekordních 160 ateliérů s více než 200 projekty realizovanými v České republice mezi lednem 2017 a březnem 2018. 

Návrh sportovní haly v Dolních Břežanech získal hlavní cenu Grand Prix. Obec architektů ji předala ateliéru Sporadical.

Břežanská škola získala nové prostory pro výuku tělocviku, halu využívají místní sportovní kluby a ve večerních hodinách slouží rekreačním sportovcům z řad veřejnosti. Velkorysý interiér haly umožní její využití pro pořádání kulturních a společenských akcí. 

Dolní Břežany leží jižně od Prahy v jejím těsném sousedství a stejně jako řada obcí na hranici pražské aglomerace čelily v minulosti prudkému nárůstu obyvatel. V devadesátých letech žilo v Dolních Břežanech tisíc lidí, v roce 2017 už zhruba o tři tisíce víc. Díky promyšlené koncepci se ale vedení obce podařilo rozvoj regulovat.

Prioritou bylo vytvoření dostatečné infrastruktury a kvalitního veřejného prostoru. Kromě vítězného projektu, sportovní haly, stojí v obci celá řada architektonicky cenných staveb. 

Video: Na sportovní halu je pyšný i starosta Dolních Břežan Věslav Michlík.

Dolní Břežany | Video: Petra Jansová, Tomáš Cetkovský
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy