Unikátní mikrodům, který lze postavit kdekoliv, dorazil do Prahy. Přemístit se dá autem i vrtulníkem

Petra Jansová
Aktualizováno 5. 6. 2018 8:36
Slovenské soběstačné "vajíčko" vyjde na necelé dva miliony, mají o něj zájem lidé z USA i Evropy a pořídila si ho i oscarová herečka Susan Sarandonová. Momentálně je dům, který původně vznikl jako bydlení pro umělce, k vidění i v Praze.
Unikátní mikrodům dorazil do Prahy. Je energeticky soběstačný a dá se převést autem i vrtulníkem | Video: Veronika Ljuba Bucková

Osm metrů čtverečních (pět metrů na délku, téměř dva a půl metru na šířku a dva půl metru na výšku) užitné plochy, to je Ecocapsule - mikrodům, ve kterém mohou žít bez problému dva lidé téměř kdekoliv. 

"Jde zkrátka o víceúčelovou jednotku, která může být využívána jako dům, karavan, hotel nebo výzkumná stanice," tvrdí slovenští architekti, kteří ji navrhli. Stát může uprostřed přírody, na střeše domu nebo v uliční proluce.

Původně měl objekt sloužit jako alternativní obydlí pro umělce. Před deseti lety ho bratislavské studio Nice architects architektů Tomáše a Igora Žáčkových a Soni Pohlové představilo na soutěži Andes Sprout Society Competition.

Návrh tehdy soutěž nevyhrál, ale po zveřejnění na serveru Inhabitat.com zaznamenal veliký zájem světové veřejnosti. Trojice architektů se proto rozhodla ve vývoji dále pokračovat. Na konci letošního ledna představila první dokončený kus vzešlý ze sériové výroby. Vyjde na zhruba milion a šest set tisíc korun. 

Idea Ecocapsule od té doby oslovila velmi různorodé zájemce. Soběstačné vajíčko si objednávají manažeři, adrenalinoví sportovci, dobrodruzi, ale i důchodci. Mikrodům míří nejčastěji za majiteli do Spojených států, Austrálie, Kanady, Japonska a Evropské unie. Mezi klienty společnosti Ecocapsule patří například i známá americká herečka Susan Sarandonová. 

Největší výhodou obydlí je bezesporu soběstačnost. Vajíčko lže umístit kamkoliv, aniž by se to odrazilo na komfortu bydlení. Díky větrným turbínám, solárním článkům a systému, který umožňuje využít dešťovou vodu, může ekologické obydlí fungovat i mimo veškerou civilizaci, a to i několik měsíců. 

Organický tvar Ecocapsule není jen estetickým, ale i funkčním záměrem. Zjednodušuje zachytávání vody a zároveň se díky němu zlepšuje tepelná účinnost. Vyhřívání i ochlazování je díky vejčitému tvaru efektivnější.

V průběhu letošního roku se počítá s dokončením a vyexpedováním první série. Na začátku příštího roku má společnost v plánu spustit výrobu druhé, cenově dostupnější řady. 

 

Právě se děje

Další zprávy