Napřed ji lidé nesnášeli. Teď pyramida v Louvru získala prestižní architektonickou cenu

Napřed ji lidé nesnášeli. Teď pyramida v Louvru získala prestižní architektonickou cenu
Loni porota ocenila akvárium Monterey Bay Aquarium v Santa Monice. Inovativní řešení amerického architektonického studia EHDD označila jako příklad hodný následování. "I po po 25 letech navzdory blízkosti mořské vody, která je jednou z nejvíc korozivních látek, zůstal technický stav budovy nezměněn," uvedli porotci.
Desetipodlažní kancelářská budova Broadgate Exchange House, která je zavěšena nad londýnskou železniční stanicí Liverpool Street, se dotýká země pouze pěti procenty svého objemu. Projekt studia Skidmore, Owings & Merrill LLP získal ocenění v roce 2015.
V roce 2014 ocenila porota projekt červené linky metra ve Washingtonu chicagského architekta Harryho Weese. Betonové oblouky a prefabrikované panely se zapuštěnými světly, se kterými přišel v 60. letech, se posléze použily i v dalších zastávkách stejné linky mnohem později.
Muzeum umění Menil Collection v Houstonu vzniklo podle návrhu Renza Piana. A kromě místa pro neustále se rozrůstající se sbírky umění nabízí i prostor určený pro divadlo a vzdělávání. Cenu Twenty-five Year Awards získal dům obložený dřevem v roce 2013.
Foto: Profimedia.cz
Petra Jansová Petra Jansová
8. 6. 2017 11:21
Ceny Twenty-five Year Awards jsou každoročně udělovány Americkým institutem architektů počinům, které obstály v čase a během 25 až 35 let své existence potvrdily vysoké architektonické i technologické kvality. Oceněna může být budova, která stojí kdekoliv na světě, kterou ale navrhoval architekt s pracovní licencí na území Spojených států amerických. Cena se uděluje od roku 1969 a dosud ji získaly pouze čtyři budovy stojící mimo území Spojených států. Letos cenu získala skleněná pyramida v Louvru od amerického architekta čínského původu Leoh Ming Peie.
 

Právě se děje

Další zprávy