Petra Jansová
Aktualizováno 23. 2. 2018 14:57
"Poslední slovo v prohlašování domu kulturní památkou má ministerstvo kultury. Problém je, že se zpravidla neřídí doporučením odborných grémií," uvedl historik architektury Rostislav Švácha v rozhovoru pro Aktuálně.cz před domem na Václavském náměstí, kde chtěl vyjádřit nesouhlas s jeho demolicí. Památkovou ochranu ale nezískala celá řada dalších podle odborníků kvalitních objektů. Naposledy i Libeňský most nebo karlínská mazutka. Desítky budov s podobně neblahým osudem monitoruje i iniciativa Poválečnáarchitektura.cz. Podívejte se v naší galerii, které oceňované objekty se na seznam chráněných památek nedostaly.
Hotel Praha v Bubenči (Jaroslav Paroubek, Arnošt Navrátil, Radek Černý a Jan Sedláček)
Na realizaci dnes již neexistujícího hotelu Praha se podílely kromě čtveřice předních architektů i desítky uznávaných českých výtvarníků druhé poloviny 20. století. Nábytek navrhl Zdeněk Hřivnáč a lustry Stanislav Libenský.
Protože hotel, který se otevřel v roce 1981, měl sloužit jako prezentace a reklama na socialismus, všechno muselo pocházet výhradně z Československa. "Naprosto unikátní byly například tvarovky na fasádě, panely nebo okna, která byla vyvíjena speciálně pro tuto stavbu. Dlouhou dobu se rovněž řešila technologie zálivky v zatravněných terasách. Tehdy to měl na starosti dokonce nějaký experimentální specializovaný ústav," přiblížil postup výstavby jeden z autorů projektu architekt Arnošt Navrátil v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
A přestože i architekturu této stavby hodnotila celá řada odborníků jako výjimečnou, nepodařilo se ji zachránit. Po neúspěšném pokusu o její zapsání na seznam kulturních památek byl "komunistický" hotel v roce 2014 zbourán.