Největší urbanistický počin století. Nová kniha mapuje unikátní architekturu Oscara Niemeyera

Petra Jansová Petra Jansová
13. 9. 2017 13:30
Brasília - město - sen je první publikací v češtině, která komplexně představuje ideu a architekturu hlavního města Brazílie, charakterizovaného urbanistickým plánem Lucia Costy a stavbami Oscara Niemeyera. Sborník textů s množstvím encyklopedických vysvětlivek, fotografií a kreseb provádí městem krok po kroku, přibližuje okolnosti jeho vzniku i dobrodružství jeho výstavby a mapuje překvapivé česko-brazilské souvislosti. Knihu vydalo nakladatelství Titanic.

Brazílii Evropanům objevil mořeplavec Pedro Álvares Cabral roku 1500. Na pevnině nechal vztyčit ohromný dřevěný kříž a půdu prohlásil za majetek portugalského krále. Postupně pak byla do Brazílie dovezena civilizace a původní indiánské obyvatelstvo téměř vzalo za své.

"Druhým objevením Brazílie bývá nazýváno zbudování nového hlavního města Brasília v centru státu, zabírajícího téměř polovinu jihoamerického kontinentu. Světu ji tentokrát objevil prezident s českými kořeny Juscelino Kubitchek s pomocí architekta Oscara Niemeyera," vysvětluje editorka publikace Ivonna Fričová.

Brasília byla postavena na půdorysu kříže podle urbanistického návrhu Lucia Costy během let 1957-1960.  Město se mělo stát především symbolem přerodu Brazílie z rozvojové země s koloniální minulostí k sebevědomé průmyslové velmoci.

Sborník textů nazvaný Brasília - město - sen s množstvím encyklopedických vysvětlivek, fotografií a kreseb, včetně ilustrací Davida Vávry a komiksových stripů Lucie Lomové z nakladatelství Titanic, provádí Brasílií krok po kroku.

"Je s podivem, kolik mýtů a fám obklopuje v českém prostředí město Brasílii. Skoro nikdo tam nebyl, ale všichni vědí, že je to jakýsi experiment, který se nezdařil. Prý vylidněné a odmítané město, chátrající architektura, nesnesitelné klima. Mě a mého manžela, fotografa architektury, do Brasílie přivedla náhoda a nestačili jsme se divit," dodává. 

V Brasílii se už narodila druhá generace obyvatel a žijí tam lidé, kteří bez problémů přistoupili na velkolepý koncept funkcionalistického města, jenž vymyslel kdysi ve třicátých letech 20. století Le Corbusier a který si Brazilci uzpůsobili pro své potřeby.

"Kvůli Brasílii jsem pro sebe začala 'objevovat Ameriku'. Dějiny konkvisty, otrokářství, hnutí za nezávislost, imigraci a vliv habsburské monarchie (a Čechů v jejím rámci), emancipaci brazilské kultury ve 20. století včetně její moderní architektury a výtvarného umění. Jména a letopočty a události, o kterých jsem dosud neměla tušení. Tak vznikla knížka, ve které se chceme podělit o nabyté informace a pocity. Snad se podařilo zůstat neutrální, konfrontovat plusy a mínusy," uzavírá.

Foto: nakladatelství Titanic

Alvorada

Křivky paláce Alvorada (portugalsky "úsvit" ve smyslu zrození nové sebevědomé demokratické Brazílie) se staly jakýmsi logem nového hlavního města a dostaly se i do jeho oficiálního znaku. Jde o soukromou prezidentskou rezidenci, první stavbu Oscara Niemeyera pro Brasílii, dokončenou v roce 1958.

"Bílé sloupoví zdvojené odrazem ve vodní hladině vynáší přízemí paláce půldruhého metru nad úroveň okolního nekonečného trávníku a vytváří dojem, že se dům vznáší nad zemí. Železobetonové sloupy, které se jako špičky baletčiných nožek sotva dotýkají hmoty, jsou ve skutečnosti pevné jako sloní nohy, aby unesly celou váhu přetažené střešní desky," popisuje stavbu Fričová. 

 

Právě se děje

Další zprávy