Největší urbanistický počin století. Nová kniha mapuje unikátní architekturu Oscara Niemeyera

Petra Jansová Petra Jansová
13. 9. 2017 13:30
Brasília - město - sen je první publikací v češtině, která komplexně představuje ideu a architekturu hlavního města Brazílie, charakterizovaného urbanistickým plánem Lucia Costy a stavbami Oscara Niemeyera. Sborník textů s množstvím encyklopedických vysvětlivek, fotografií a kreseb provádí městem krok po kroku, přibližuje okolnosti jeho vzniku i dobrodružství jeho výstavby a mapuje překvapivé česko-brazilské souvislosti. Knihu vydalo nakladatelství Titanic.

Brazílii Evropanům objevil mořeplavec Pedro Álvares Cabral roku 1500. Na pevnině nechal vztyčit ohromný dřevěný kříž a půdu prohlásil za majetek portugalského krále. Postupně pak byla do Brazílie dovezena civilizace a původní indiánské obyvatelstvo téměř vzalo za své.

"Druhým objevením Brazílie bývá nazýváno zbudování nového hlavního města Brasília v centru státu, zabírajícího téměř polovinu jihoamerického kontinentu. Světu ji tentokrát objevil prezident s českými kořeny Juscelino Kubitchek s pomocí architekta Oscara Niemeyera," vysvětluje editorka publikace Ivonna Fričová.

Brasília byla postavena na půdorysu kříže podle urbanistického návrhu Lucia Costy během let 1957-1960.  Město se mělo stát především symbolem přerodu Brazílie z rozvojové země s koloniální minulostí k sebevědomé průmyslové velmoci.

Sborník textů nazvaný Brasília - město - sen s množstvím encyklopedických vysvětlivek, fotografií a kreseb, včetně ilustrací Davida Vávry a komiksových stripů Lucie Lomové z nakladatelství Titanic, provádí Brasílií krok po kroku.

"Je s podivem, kolik mýtů a fám obklopuje v českém prostředí město Brasílii. Skoro nikdo tam nebyl, ale všichni vědí, že je to jakýsi experiment, který se nezdařil. Prý vylidněné a odmítané město, chátrající architektura, nesnesitelné klima. Mě a mého manžela, fotografa architektury, do Brasílie přivedla náhoda a nestačili jsme se divit," dodává. 

V Brasílii se už narodila druhá generace obyvatel a žijí tam lidé, kteří bez problémů přistoupili na velkolepý koncept funkcionalistického města, jenž vymyslel kdysi ve třicátých letech 20. století Le Corbusier a který si Brazilci uzpůsobili pro své potřeby.

"Kvůli Brasílii jsem pro sebe začala 'objevovat Ameriku'. Dějiny konkvisty, otrokářství, hnutí za nezávislost, imigraci a vliv habsburské monarchie (a Čechů v jejím rámci), emancipaci brazilské kultury ve 20. století včetně její moderní architektury a výtvarného umění. Jména a letopočty a události, o kterých jsem dosud neměla tušení. Tak vznikla knížka, ve které se chceme podělit o nabyté informace a pocity. Snad se podařilo zůstat neutrální, konfrontovat plusy a mínusy," uzavírá.

Foto: Mário Fontenelle/archiv Federálního distriktu v Brasílii

Candangos

Mezi první úkoly zadané prezidentem již koncem roku 1956 patřilo vybudování 150 kilometrů silnice do nejbližšího města, které bylo napojeno na dálniční a železniční síť. Bylo třeba dopravit stroje, obrovské množství stavebního materiálu a vše pro zásobování města.

"Intenzivni budovatelská propaganda i nabízené finanční výhody přiváděly na staveniště neustálý proud lidí všech profesí ze všech koutů Brazílie, muže i ženy. Většinu však tvořili nekvalifikovaní dělníci, ochotní pracovat pro ambiciózní celonárodní projekt v nadšeném budovatelském tempu. Celkem se na výstavbě města podílelo na sedmdesát tisíc 'pionýrů'," vypráví Fričová.

 

Právě se děje

Další zprávy