Dům se zelenou střechou splývá se svahem. Má úžasný výhled na Znojemský hrad i Dyji

Dům se zelenou střechou splývá se svahem. Má úžasný výhled na Znojemský hrad i Dyji
Dům se zelenou střechou opisuje svažitý terén údolí řeky Dyje v jihomoravském městě Znojmo. Nad protějším břehem se zvedá skalní stěna se Znojemským hradem, rotundou sv. Kateřiny a kostelem sv. Mikuláše.
Černá minimalistická stavba má zelenou střechu...
... která se v severní části domu svažuje směrem do nábřeží.
Od řeky dům působí, jako by byl součástí svahu. Oproti vedlejším domům má přitom tři patra.
Foto: BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
22. 10. 2020 8:30
V údolí řeky Dyje, které se táhne od Vranova ke Znojmu a je nejdivočejším meandrem v Česku, stojí černá novostavba se šikmou střechou. Podkroví je zvenku pokryté zelení, a tak dům opticky splývá se strmou zahradou. Jeho autory jsou architekti z brněnského studia Kuba & Pilař, kteří za něj letos získali Grand Prix Obce architektů v kategorii rodinný dům. Podívejte se, jak to vypadá uvnitř.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy