Panenku skákavou uctívaly tisíce poutníků. Kvůli odsunu se na její zázraky zapomnělo

Panenku skákavou uctívaly tisíce poutníků. Kvůli odsunu se na její zázraky zapomnělo
Na planině u malé obce Polom jako by končil svět. Za cedulí s přeškrtnutým názvem obce mizí asfaltka a začínají nekonečné pláně zaváté sněhem.
Po odsunu se do vsi nastěhovali Češi, kteří tu žili a pracovali na poli do 60. let minulého století. Kvůli stavbě žlutické vodní nádrže komunisté nařídili lidem, aby ze svých domů nadobro odešli.
Po roce 1958 byl kostel vyhlášen chráněnou kulturní památkou a komunisté investovali do jeho údržby. Poutě ale byly už jen jednou ročně a příchozí cesty komunisté zasypali štěrkem.
K obrazu se přistupovalo po dřevěných schodech, které se v kostele zachovaly v originálním provedení. Poutníci mohli také zanechat vzkaz v místní kronice a popsat, jaký druh zázraku se jim po návštěvě Matky Boží ve Skoku vyplnil. Kniha je dnes součástí premonstrátského dědictví.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
26. 1. 2021 6:00
Říkal jsem, že je to konec světa, směje se Jiří Schierl a ukazuje na zasněženou cestu. Zaniklou osadu Skoky od okolních obcí oddělila nádrž Žlutice, která zatopila jedinou příjezdovou cestu. Dnes se na místo dá dostat jen po polní cestě, v zimě ji však zavane sníh. Skoky patřily mezi nejdůležitější poutní místa v Česku, po odsunu utichly, život se do nich vrátil až se spolkem Pod střechou.

Poutní místo má kořeny v 18. století, kdy byl na vrcholu mariánský kult. Vzniklo na popud žlutického faráře, kterému vadilo, že statkáři ze Skoků v zimě nechodili na nedělní bohoslužby. Ve vesnici nejdřív stála kaplička, později ji nahradil kostel. Že se na místě dějí zázraky, se na území dnešního Karlovarska rychle rozkřiklo.

Před 16 lety místo objevil Jiří Schierl ze spolku Pod střechou, který v Česku vdechuje život opuštěným památkám. "Lidé z okolních vesnic ani nevěděli, že tady něco takového je. Přišli jsme akorát v době, kdy tu rabovali zloději," říká.

Reportáž vznikla ve spolupráci s audiovizuálním projektem Monument/um, který upozorňuje na ohrožené a méně známé památky. Tvářemi projektu jsou šestinásobná držitelka ceny Anděl, muzikantka a zpěvačka Lenka Dusilová a vizuální umělec Aeldryn.

Každé představení finančně přispívá lidem, kteří usilují o záchranu sakrálních, světských i industriálních staveb převážně v pohraničních regionech. Minulý rok se vybralo téměř čtvrt milionu korun. Druhý ročník bude v létě 2021.

Vydejte se s námi na výlet.

 

Právě se děje

Další zprávy