Žila v ní teta Grety Tugendhat. Začíná rekonstrukce nejohroženější památky v Brně

Žila v ní teta Grety Tugendhat. Začíná rekonstrukce nejohroženější památky v Brně
Jedna z nejohroženějších památek v Česku, takzvaná Arnoldova vila v brněnské rezidenční čtvrti Černá Pole, se dostala až do takového stavu, že nebylo jasné, jestli se nezřítí. Spolky Meeting Brno a Kulturní centrum Josefa Arnolda dlouho usilovaly o její záchranu a sháněly dotace, které by dům proměnily v důstojné místo. Vilu zachránila až finanční injekce z grantů od Islandu, Lichtenštejnska a Norska.
Muzeum města Brna ke spolupráci oslovilo spolek Meeting Brno, který zastupuje dědice Arnoldovy vily, rodinu Löw-Beerů. Společně jen pár dní před Vánoci zahájily nákladnou rekonstrukci. Ta má celkově spolknout bezmála 150 milionů korun. Zahraničí financuje necelou třetinu, zbytek uhradí město a stát.
Do vyšších pater vily vede krásné secesní schodiště...
... a patro prosvětluje původní zimní zahrada. Zobrazit 18 fotografií
Foto: ČTK
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
16. 12. 2021 10:59
Dům od stavitele Josefa Arnolda v Brně se konečně dočká proměny. Přestože se nachází jen pár kroků od vily Tugendhat a patří mezi nejcennější secesní stavby ve městě, je v havarijním stavu, protože se na jeho opravu nedařilo najít finanční zdroje. Muzeu města a spolkům, které ve vile pořádaly záchranné brigády, se ale podařilo získat dotace ze zahraničí a společně tak zahajují přestavbu.

Dotace získalo Muzeum města Brna a spolky Meeting Brno a Kulturní centrum Josefa Arnolda z Islandu, Lichtenštejnska a Norska. Pár dní před Vánoci tak společně s městem mohly zahájit nákladnou rekonstrukci, která celkově vyjde na 150 milionů korun. V Arnoldově vile vznikne Centrum dialogu, které bude mapovat architekturu a historii 19. až 21. století. Kromě vzdělávacích i komunitních akcí bude v domě stálá expozice o historii vily a osudech osobností s ní spojených.

Vilu začátkem 20. století získala teta Grety Tugendhat, Cecílie Hože, která ji přestavěla do stylu art deco a secese. Na svou dobu byl dům velmi moderní, měl elektřinu a centrální vytápění, podobné jako nedaleká vila Tugendhat. Za druhé světové války však Cecílie Hože skončila v koncentračním táboře a v jejím domě se usídlilo gestapo.

Podívejte se v galerii na vilu.

 

Právě se děje

Další zprávy