Z deprese se v něm vyléčila i žena Masaryka. Teď zámek Veleslavín bojuje o budoucnost

Z deprese se v něm vyléčila i žena Masaryka. Teď zámek Veleslavín bojuje o budoucnost
V roce 2018 se o areál na Veleslavíně začal zajímat spolek Hradní potok, který po demolici vedlejší historické teplárny zjistil, že se zámek prodává v dražbě. "Z Metropolitního plánu jsme zjistili, že Veleslavín čeká v budoucnu masivní výstavba a povede tudy dopravní uzel. Čtvrť navíc dlouhodobě trpí tím, že nemá žádné kulturní zázemí. Zvrátit prodej areálu začal tedy být boj o nadechnutí se," vysvětluje iniciátorka spolku Veronika Zapletalová.
Zámek, který pravděpodobně navrhl představitel vrcholného baroka Kilián Ignác Dientzenhofer, stojí v Praze 6 ve čtvrti zvané Veleslavín. V 18. století tu bývala středověká vesnice, bažinaté údolí a prameniště vod.
A dřevěné obložení z dob první republiky.
... se soškami putti na pilířích.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
21. 10. 2020 6:01
V parku se stoletými stromy stojí pražský zámek Veleslavín. Pochází z 18. století a jeho autorem je pravděpodobně Ignác Dientzenhofer. Za Rakouska-Uherska stavbu získali lékaři Kosák a Fischer, kteří v ní založili sanatorium pro léčbu duševních chorob. Léčily se v něm i vážené osobnosti, o to smutnější je, že dnes zámek nemá využití. Místní by ale věděli, co s ním. Jen ho získat od státu.

Ve spolku Hradní potok, který se snaží zámek dlouhodobě získat do pronájmu, jsou aktivní obyvatelé Prahy 6. Před dvěma lety zamezili Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových v prodeji celého areálu ve veřejné dražbě. Od té doby se snaží spolupracovat s městskými a státními orgány i vnučkou zakladatele sanatoria na postupném oživení areálu. Podívejte se nejen na historii zámku, ale i představu místních ohledně jeho budoucího využití.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy