"Čekáme na mecenáše." Zámek Veleslavín bude na prodej. Cena? Přes půl miliardy

"Čekáme na mecenáše." Zámek Veleslavín bude na prodej. Cena? Přes půl miliardy
V roce 2018 se o areál na Veleslavíně začal zajímat spolek Hradní potok, který po demolici vedlejší historické teplárny zjistil, že se zámek prodává v dražbě. "Z Metropolitního plánu jsme zjistili, že Veleslavín čeká v budoucnu masivní výstavba a povede tudy dopravní uzel. Čtvrť navíc dlouhodobě trpí tím, že nemá žádné kulturní zázemí. Zvrátit prodej areálu začal tedy být boj o nadechnutí se," vysvětluje iniciátorka spolku Veronika Zapletalová.
A dřevěné obložení z dob první republiky.
... se soškami putti na pilířích.
Součástí areálu byl rozsáhlý park, který, zdá se, je dnes jediným zeleným ostrovem na Veleslavíně. Má 270 vzrostlých stromů... Zobrazit 32 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 7. 2024 13:01
Zámek Veleslavín a přilehlý park se čtyřmi budovami v Praze 6 chce dát státní úřad do dražby. Jeho vyvolávací cena by měla být 580 milionů korun, což je mnohem víc než odhad z roku 2018, kdy se do prodeje zámku vložil spolek Hradní potok. Jeho zástupci, složení z obyvatel Prahy 6, se dlouhodobě zasazují o záchranu veřejného areálu, který je podle nich plícemi celé čtvrti.

Zástupci spolku se teď obávají toho, že vysoká cena investorovi neumožní  zachovat veřejně přístupný park. "Pro nás je areál téměř jediný zelený prostor, kde se dá ještě potkávat. Podle nového metropolitního plánu se na křižovatce Veleslavín plánuje zástavba. Bez ohledu na vesnický charakter čtvrti mají mít navržené budovy i dvaadvacet pater," říká iniciátorka spolku za záchranu zámku Veleslavín Veronika Zapletalová, která se osudu památkově chráněného území věnuje šest let. 

Zámek Veleslavín v Praze 6.
Zámek Veleslavín v Praze 6. | Foto: Magdaléna Medková

Když se spolek v roce 2018 na základě připomínek k metropolitnímu plánu dozvěděl, že stát chce nemovitost prodat (tehdy za 318 milionů korun), snažil se aukci odvrátit. Apeloval na Prahu 6, aby si nemovitost vzala do pronájmu. Chátrající památka se stala předmětem debat o kvalitním městském prostředí, ty se však odehrávají spíš ve virtuální podobě. Díky spolupráci s radnicí městské části se památku daří otevírat alespoň na Den architektury, kdy má o prohlídky každoročně zájem přes tisíc lidí. To dává spolku naději.

"Chceme, aby se lidé zamýšleli nad kvalitou prostředí ve městě. Tyhle debaty nad zámkem přesahují lokální význam. Sami jsme iniciovali vznik jakési laboratoře města, která se zabývá estetikou Prahy a péčí o její krajinu i mentální zdraví obyvatel. Praha 6 je sice nejbohatší městskou čtvrtí, ale centrum Veleslavína je v podstatě jen dopravní uzel, z nějž se každý snaží dostat co nejrychleji pryč. Zámecký park dává naději zdejší civilizaci," popisuje Zapletalová.

Praha chce mít možnost dorovnat v dražbě nejvyšší nabídku

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSM), který má správu a prodej nemovitosti na starosti, Aktuálně.cz k dražbě napsal: "S ohledem na to, že je to pro stát nepotřebný areál a hlavní město Praha odmítlo zařadit areál zámku Veleslavín do vzájemných majetkových převodů, připravujeme vyhlášení transparentního výběrového řízení s elektronickou aukcí." Dodal, že v současné době má nemovitost v bezplatném pronájmu Praha 6, a to až do prodeje nemovitosti. K datu elektronické aukce ani k vyvolávací ceně se nevyjádřil, podle radnice Prahy 6 je ale očekávaná vyvolávací cena přes půl miliardy korun.

Magistrát hlavního města chce podle ČTK požádat Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) o možnost dorovnat nejvyšší nabídku v plánované dražbě. Městská část je ochotná se na odkupu podílet, investovat může 100 milionů korun. Radní pro majetek Adam Zábranský (Piráti) ale dodal, že i tak je vyvolávací cena příliš vysoká, takže není jisté, že Praha možnost dorovnání nabídky nakonec využije.

Smlouvu na užívání areálu má šestá městská část do srpna roku 2025 s tím, že pokud se zámek podaří prodat v kratším časovém horizontu, dohoda o pronájmu zanikne. Přes léto je díky Praze 6, spolku a firmě SNEO, která park zabezpečuje a udržuje, park u zámku mimořádně otevřený pro veřejnost, vždy od osmi hodin ráno do osmi večer.

Památkově chráněný areál pochází z 18. století a jeho autorem je pravděpodobně Ignác Dientzenhofer. Za Rakouska-Uherska stavbu získali lékaři Kosák a Fischer, kteří v ní založili sanatorium pro léčbu duševních chorob. Léčily se v něm i vážené osobnosti včetně Charlotty Masarykové.

Podívejte se nejen na historii zámku, ale i představu místních ohledně jeho budoucího využití.

 

Právě se děje

Další zprávy