Čína postaví do roku 2023 další stavbu od Zahy Hadid. Praha na tu první stále čeká

Čína postaví do roku 2023 další stavbu od Zahy Hadid. Praha na tu první stále čeká
Čínský Šen-čen, který má asi dvanáct a půl milionu obyvatel a patří mezi nejrychleji rostoucí města na světě, se rozhodl směrovat veškeré vědecké a technologické inovace do jedné čtvrti jménem Guangming Science City. Právě tady bude stát do roku 2023 nové muzeum od studia Zaha Hadid Architects, které se stane hlavní ikonou nové oblasti.
Vrásky hmoty jsou více rozpoznatelné z pohledu od parku, kam se budova postupně  otevírá.
Praha má oproti Šen- čenu jen zhruba desetinu obyvatel, ale také menší rozlohu a za sebou několik set let vývoje. Jednu z nejstarších částí města, okolí Masarykova nádraží, čeká revitalizace podle návrhu Zaha Hadid Architects.
Návrh na novou čtvrť architektka dokončila těsně před svou smrtí. O nové "Masaryčce" se proto hovoří jako o jejím pomníku. Má několik fází, jako první by se měla realizovat část okolo Masaryčky, v druhé fázi pak karlínská oblast u Florence.
Foto: Zaha Hadid Architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
4. 12. 2020 11:30
Čínské velkoměsto Šen-čen bude mít další stavbu od jedné z nejvlivnějších žen světa, Zahy Hadid. Přestože architektka v roce 2016 nečekaně zemřela, její filozofie žije dál díky stejnojmennému studiu, které vede spoluzakladatel Patrik Schumacher. Nová organická stavba pro muzeum vědy a techniky vypadá jako zvrásněná hmota s mnoha balkony a bude perlou nové čtvrti zvané Guangming Science City.

Studio Zaha Hadid Architects si slibuje, že muzeum dokončí do roku 2023, tedy ve stejné době, kdy by v Praze měla být už v pokročilém stadiu výstavba první fáze nové "Masaryčky". Projekt pro Česko, který Zaha Hadid dokončila před svou smrtí, se od roku 2016 změnil, z pera světoznámé ženy ale vzejde alespoň část nové čtvrti. Obě díla, která studio navrhlo v odstupu čtyř let, si můžete porovnat v naší galerii. 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Disney bude od zaměstnanců vyžadovat očkování

Walt Disney Company se přidala k firmám, které od svých zaměstnanců začnou vyžadovat očkování proti nemoci covid-19. "Očkování je nejlepší nástroj, kterým můžeme celosvětovou pandemii dostat pod kontrolu a ochránit naše zaměstnance," vysvětlil agentuře AP mluvčí společnosti, jež provozuje zábavní parky, televize, filmová studia i vydavatelství.

Zaměstnancům, kteří dosud očkovaní nejsou, Disney poskytne 60 dnů na to, aby se nařízení přizpůsobili. Po dohodě s odbory rovněž firma oznámila, že očkování bude vyžadovat od všech budoucích pracovníků. Stejně jako Disney hodlají očkování od zaměstnanců vyžadovat firmy Walmart, Google, Facebook, Twitter, Uber, Lyft nebo noviny Washington Post. Podobné opatření, byť zatím ne plošně pro všechny pracovníky, zavádí i videotéka Netflix.

Zdroj: AP
Další zprávy