Čína postaví do roku 2023 další stavbu od Zahy Hadid. Praha na tu první stále čeká

Čína postaví do roku 2023 další stavbu od Zahy Hadid. Praha na tu první stále čeká
Čínský Šen-čen, který má asi dvanáct a půl milionu obyvatel a patří mezi nejrychleji rostoucí města na světě, se rozhodl směrovat veškeré vědecké a technologické inovace do jedné čtvrti jménem Guangming Science City. Právě tady bude stát do roku 2023 nové muzeum od studia Zaha Hadid Architects, které se stane hlavní ikonou nové oblasti.
Vrásky hmoty jsou více rozpoznatelné z pohledu od parku, kam se budova postupně  otevírá.
Praha má oproti Šen- čenu jen zhruba desetinu obyvatel, ale také menší rozlohu a za sebou několik set let vývoje. Jednu z nejstarších částí města, okolí Masarykova nádraží, čeká revitalizace podle návrhu Zaha Hadid Architects.
Návrh na novou čtvrť architektka dokončila těsně před svou smrtí. O nové "Masaryčce" se proto hovoří jako o jejím pomníku. Má několik fází, jako první by se měla realizovat část okolo Masaryčky, v druhé fázi pak karlínská oblast u Florence.
Foto: Zaha Hadid Architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
4. 12. 2020 11:30
Čínské velkoměsto Šen-čen bude mít další stavbu od jedné z nejvlivnějších žen světa, Zahy Hadid. Přestože architektka v roce 2016 nečekaně zemřela, její filozofie žije dál díky stejnojmennému studiu, které vede spoluzakladatel Patrik Schumacher. Nová organická stavba pro muzeum vědy a techniky vypadá jako zvrásněná hmota s mnoha balkony a bude perlou nové čtvrti zvané Guangming Science City.

Studio Zaha Hadid Architects si slibuje, že muzeum dokončí do roku 2023, tedy ve stejné době, kdy by v Praze měla být už v pokročilém stadiu výstavba první fáze nové "Masaryčky". Projekt pro Česko, který Zaha Hadid dokončila před svou smrtí, se od roku 2016 změnil, z pera světoznámé ženy ale vzejde alespoň část nové čtvrti. Obě díla, která studio navrhlo v odstupu čtyř let, si můžete porovnat v naší galerii. 

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy