Zaha Hadid by oslavila 70 let. Její stavby působí, jako by je vytvořila sama příroda

Zaha Hadid by oslavila 70 let. Její stavby působí, jako by je vytvořila sama příroda
Zaha Hadid se narodila v roce 1950 v Bagdádu jako dcera majitele průmyslových podniků. Jak řekla v pořadu Who Dares Wins na BBC, její rodiče byli velmi liberální a vedli ji k nezávislosti. Že se stane architektkou, si malá Zaha rozhodla už v 11 letech. Studovala proto ve Švýcarsku, Bejrútu i Anglii. V 80. letech založila v Londýně vlastní studio Zaha Hadid Architects a jako jedna z mála žen se vydala na cestu, která vedla do výhradně mužského světa.
V roce 2010 slavnostně otevřela operu v čínském městě Kanton. Dodnes je to jedno z nejdůležitějších kulturních center v celé zemi. Jeho struktura působí jako dva kameny, které na břeh vyplavila Perlová řeka.
Mrakodrap má 42 pater a až v interiéru se dá poznat, že hotel ve skutečnosti tvoří dvě věže, které spojují průhledné tubusy.
Ve stejný rok navrhla Zaha Hadid zaoblenou budovu pro hlavní město Ázerbájdžánu, Baku.
Foto: Hufton+Crow
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 10. 2020 19:44
Zaha Hadid se narodila v Bagdádu do rodiny významného podnikatele, což jí umožnilo studovat matematiku na Americké univerzitě v Bejrútu a následně i architekturu na prestižní škole v Londýně. Od 80. let měla vlastní studio a počátkem nového milénia za svou práci obdržela jako první žena v historii Pritzkerovu cenu. Koncem října by oslavila 70. narozeniny.
 

Právě se děje

před 14 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy