Zaha Hadid by oslavila 70 let. Její stavby působí, jako by je vytvořila sama příroda

Zaha Hadid by oslavila 70 let. Její stavby působí, jako by je vytvořila sama příroda
Zaha Hadid se narodila v roce 1950 v Bagdádu jako dcera majitele průmyslových podniků. Jak řekla v pořadu Who Dares Wins na BBC, její rodiče byli velmi liberální a vedli ji k nezávislosti. Že se stane architektkou, si malá Zaha rozhodla už v 11 letech. Studovala proto ve Švýcarsku, Bejrútu i Anglii. V 80. letech založila v Londýně vlastní studio Zaha Hadid Architects a jako jedna z mála žen se vydala na cestu, která vedla do výhradně mužského světa.
V roce 2010 slavnostně otevřela operu v čínském městě Kanton. Dodnes je to jedno z nejdůležitějších kulturních center v celé zemi. Jeho struktura působí jako dva kameny, které na břeh vyplavila Perlová řeka.
Mrakodrap má 42 pater a až v interiéru se dá poznat, že hotel ve skutečnosti tvoří dvě věže, které spojují průhledné tubusy.
Ve stejný rok navrhla Zaha Hadid zaoblenou budovu pro hlavní město Ázerbájdžánu, Baku.
Foto: Hufton+Crow
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
31. 10. 2020 19:44
Zaha Hadid se narodila v Bagdádu do rodiny významného podnikatele, což jí umožnilo studovat matematiku na Americké univerzitě v Bejrútu a následně i architekturu na prestižní škole v Londýně. Od 80. let měla vlastní studio a počátkem nového milénia za svou práci obdržela jako první žena v historii Pritzkerovu cenu. Koncem října by oslavila 70. narozeniny.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Slovenská policie podle médií pořídila odposlechy ze schůzek Fica ke kauzám stíhaných bývalých vysokých úředníků

Slovenská policie prostřednictvím odposlechů a kamerových záznamů zaznamenala schůzky šéfa opozičních sociálních demokratů (Směr-SD) Roberta Fica, exministra vnitra Roberta Kaliňáka a dalších osob, na kterých hovořili i o případech stíhaných bývalých vysokých úředníků z dob vládnutí Ficovy strany. Napsaly to portál Aktuality.sk a list Denník N na svém webu. Fico v reakci uvedl, že prokuratura musí být v důkazní nouzi, když odposlouchává lídra opozice.

Média v souvislosti se zmíněnými odposlechy a s odvoláním na vyjádření prokuratury uvedla, že odposlechy a jejich přepisy potvrzují snahy vícero osob z prostředí politiky, podnikání a advokacie ovlivňovat stíhání nejzávažnějších kauz, diskreditovat elitní vyšetřovatele a prokurátory.

Schůzek se podle Denníku N zúčastnili kromě Fica a někdejšího místopředsedy Směru-SD Kaliňáka i známý advokát Marek Para, dále právník a syn stíhaného policejního exprezidenta Tibora Gašpara a otec dalšího stíhaného podnikatele Norberta Bödöra.

Další zprávy