Austrálie postaví biobanku pro mořské korály. Chce je zachránit pro další generace

Austrálie postaví biobanku pro mořské korály. Chce je zachránit pro další generace
Velký bariérový útes je jedním z největších přírodních divů světa. Nachází se poblíž východního pobřeží Austrálie nedaleko města Port Douglas a je zdrojem potravy pro více než 1600 druhů ryb, chobotnic, žraloků, delfínů a kytovců, kteří sem putují i z dalekých končin oceánu.
Fasáda budovy se skládá z jakýchsi "ploutví", které se překrývají, a vytváří tak bezpečné prostředí a úkryt před tropickými vedry i potencionálními záplavami.
Do biobanky budou moct i turisté a běžní návštěvníci. "Jejich zážitek začne ve velkorysé hale s atriem, odkud je schodiště navede na terasu do druhého patra," vysvětlují architekti.
Z "balkonů" bude pohled do centra veškerého dění. V prvním patře budou biologové zkoumat a uchovávat korály ve vodních nádržích.
Foto: CONTRERAS EARL Architecture
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 11. 2020 12:22
Na pobřeží australského města Port Douglas vznikne do několika let biobanka na záchranu mořských korálů. Futuristická budova, ve které budou pracovat biologové z celého světa, bude shromažďovat různé typy rozmanitého ekosystému, zkoumat je a uchovávat pro další generace. Součástí moderní Noemovy archy bude i akvárium pro návštěvníky.

Zařízení The Living Coral Biobank chce postavit nezisková organizace Great Barrier Reef Legacy, která vznikla z iniciativy vědců a mořských biologů na záchranu ekosystému Velkého bariérového útesu. Chráněná oblast poblíž australského pobřeží je velká přibližně jako celá Itálie a ukrývá na 600 druhů korálů. Některé ale z důvodu oteplování moře možná nenávratně zmizí.

Podívejte se, jak bude vypadat první korálová banka světa.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy