Město v přírodě. Mladý starosta mění Českou Kamenici v krásné místo pro život

Město v přírodě. Mladý starosta mění Českou Kamenici v krásné místo pro život
Česká Kamenice leží v okrese Děčín na Ústecku a má tu výhodu, že ji obklopuje krásná příroda chráněných krajinných oblastí Lužické hory, Labské pískovce a České středohoří. Historické centrum asi pětitisícového městečka je navíc památkovou rezervací.
Jednou z největších památek je barokní stavba kaple narození Panny Marie. Její kopuli s opěrnými pilíři zdobí sochy světců od Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa.
... a na stolech jsou k dostání mapy města i okolí s novým vizuálem. "Největší problém byl se jako město vůbec definovat. Říct si, jaký máme potenciál nejen pro obyvatele, ale i pro turisty. Zjistili jsme, že naší největší devízou je historická architektura a samotná příroda, v podstatě se tu stírají hranice mezi tím, co vytvořila příroda a co člověk," říká vedoucí kultury a cestovního ruchu Vendula Fedorčáková, která se starostou úzce spolupracuje na rozvoji města.
Schůdky vedou mezi skalními masivy. Myší dírou se dá dostat až na nejvyšší bod skalisek.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 24. 7. 2021 13:37
Česká Kamenice v Lužických horách postupně vzkvétá. Od roku 2018, kdy do vedení obce nastoupil třiadvacetiletý Jan Papajanovský, se podařilo najmout městského architekta Jana Macha a společně s ním připravit několik projektů, které mají z obce vytvořit kvalitní místo pro život. V odlivu obyvatel může podle starosty pomoct prodej pozemků, obecní bydlení, kvalitní veřejný prostor i architektura.
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 7 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy