Pivovar v Lužických horách zachránili patrioti. Byla v něm autodílna i pěstírna hub

Pivovar v Lužických horách zachránili patrioti. Byla v něm autodílna i pěstírna hub
Sklepní prostory jsou původní a v důsledku vlhkosti v nich po stranách roste zelený mech, který vytváří jedinečnou atmosféru.
"Měděné nádoby se už nevyrábí, tyhle jsou z 60. let minulého století. Říkali jsme si, že nerezová ocel by do těch prostorů tak krásně nezapadla, a tak jsme hledali něco staršího," říká ředitel pivovaru.
Restaurace má krásné klenuté stropy. Při rekonstrukci se majitelé snažili zachovat co nejvíce původních prvků a doplnit je o soudobé materiály.
Na čepu je polotmavá třináctka Sváteční, světlý dvanáctistupňový ležák Klíč, jedenáctistupňový Hvozd, desítka Luž a osmička Sklář. Třem typům propůjčily jména nejvýraznější kopce Lužických hor. Osmička Sklář pak odkazuje na dobu, kde se pivo pilo v horkých dílnách místních skláren, a teď se tam opět vrací.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 7. 2021 6:00
Pivovarnický areál stojí v obci Cvikov od 19. století. Svoji důstojnost a slávu ztratil poté, co z Lužických hor museli odejít německy hovořící obyvatelé. Za socialismu sloužil hlavně jako sklad, po revoluci v něm byl autoservis, diskotéky a pěstírna žampionů. Od roku 2013 je ale pivovar v rukou novoborského podnikatele, kterému se na tradici lokálního piva podařilo ve Cvikově znovu navázat.

Starý měšťanský pivovar Cvikov byl v provozu do roku 1968, kdy se v něm načepovalo poslední pivo. Trvalo pak desítky let, než se podařilo na tradici znovu navázat. Zpustošený areál koupil novoborský podnikatel Jiří Jakoubek a společně se svým spolužákem z mládí Viktorem Tkadlecem ho vzkřísili z popela. Dnes je jedním z nejoblíbenějších zastavení na "pivní stezce", ostatně, desítka, jedenáctka i dvanáctka se tu jmenuje podle zalesněných kopců Lužických hor. 

Podívejte se na fotky. 

 

Právě se děje

před 20 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy