Lesní škola v Anglii naučí děti žít bez elektřiny. Budou obdělávat půdu a chovat lamy

Magazín Magazín
26. 8. 2019 15:10
V hrabství Norfolk na východě Anglie vznikne lesní škola s alternativní vyučovací metodou. Děti se budou starat o zemědělskou půdu a šestičlenné stádo alpak. Praktické vyučování bude venku, teorie pak v mongolských jurtách a dřevěných přístřešcích bez světla a elektřiny.
Děti v nové lesní škole v Norfolku se budou starat o lamy, obdělávat půdu a pěstovat zeleninu.
Děti v nové lesní škole v Norfolku se budou starat o lamy, obdělávat půdu a pěstovat zeleninu. | Foto: Shutterstock

Plán na vybudování lesní školy představil obchodník Maurice Briggs a od zástupců magistrátu dostal zelenou. Školu chce postavit na pozemku o 20 akrech (asi 81 tisíc metrů čtverečních) poblíž městečka Wymondham, píše britský zpravodajský server The Independent.

Nové lesní centrum by se mělo stát útočištěm pro všechny, kterým nevyhovuje běžné studijní prostředí. Nabídne kurzy pro děti, teenagery se specifickými poruchami učení i dospělé, kteří žijí na okraji společnosti.

Studenti budou obdělávat zemědělskou půdu, starat se o dobytek a šestičlenné stádo alpak. Tento druh lam je v Norfolku populární a už dnes je v oblasti celkem početné stádo. Jedinými přístřešky budou jurty z plstěné rohože, které jsou typické pro obyvatele Střední Asie. 

Jedním z cílů alternativního vzdělávání je podpořit u dětí vztah k přírodě a ukázat jim jiný způsob života, než je trávení času u obrazovek a počítačů. Na farmě se budou muset obejít bez jakýchkoli technologií. 

Lesní školy mají svoji dlouholetou tradici v Dánsku, kde byly založeny už v 19. století. V Anglii jsou na vzestupu teprve od 90. let. Podle studie univerzity v Loughboroughu tento způsob vyučování zlepšuje u dětí tvůrčí schopnosti, učí je navíc pracovat v týmu. 

Škola bude otevřená od osmi hodin ráno do pěti odpoledne každý všední den. Benefitem budou aktivity mimo školní docházku, do kterých se bude moct zapojit kdokoli a kdykoli celých sedm dní v týdnu. Heslem projektu je ve "zdravém těle zdravý duch", fyzickou aktivitou tedy děti posílí i svou psychiku, která jim v budoucnu pomůže řešit obtížné životní situace s větším nadhledem. 

Podívejte se také na video: Český vzdělávací systém nestíhá, škola by děti měla naučit řádu, říká Drábová

Je tendence usnadňovat žákům každodenní práci tím, že se klade větší důraz na humanitní vzdělávání, míní šéfka jaderného úřadu Dana Drábová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy