Lesní škola v Anglii naučí děti žít bez elektřiny. Budou obdělávat půdu a chovat lamy

Magazín Magazín
26. 8. 2019 15:10
V hrabství Norfolk na východě Anglie vznikne lesní škola s alternativní vyučovací metodou. Děti se budou starat o zemědělskou půdu a šestičlenné stádo alpak. Praktické vyučování bude venku, teorie pak v mongolských jurtách a dřevěných přístřešcích bez světla a elektřiny.
Děti v nové lesní škole v Norfolku se budou starat o lamy, obdělávat půdu a pěstovat zeleninu.
Děti v nové lesní škole v Norfolku se budou starat o lamy, obdělávat půdu a pěstovat zeleninu. | Foto: Shutterstock

Plán na vybudování lesní školy představil obchodník Maurice Briggs a od zástupců magistrátu dostal zelenou. Školu chce postavit na pozemku o 20 akrech (asi 81 tisíc metrů čtverečních) poblíž městečka Wymondham, píše britský zpravodajský server The Independent.

Nové lesní centrum by se mělo stát útočištěm pro všechny, kterým nevyhovuje běžné studijní prostředí. Nabídne kurzy pro děti, teenagery se specifickými poruchami učení i dospělé, kteří žijí na okraji společnosti.

Studenti budou obdělávat zemědělskou půdu, starat se o dobytek a šestičlenné stádo alpak. Tento druh lam je v Norfolku populární a už dnes je v oblasti celkem početné stádo. Jedinými přístřešky budou jurty z plstěné rohože, které jsou typické pro obyvatele Střední Asie. 

Jedním z cílů alternativního vzdělávání je podpořit u dětí vztah k přírodě a ukázat jim jiný způsob života, než je trávení času u obrazovek a počítačů. Na farmě se budou muset obejít bez jakýchkoli technologií. 

Lesní školy mají svoji dlouholetou tradici v Dánsku, kde byly založeny už v 19. století. V Anglii jsou na vzestupu teprve od 90. let. Podle studie univerzity v Loughboroughu tento způsob vyučování zlepšuje u dětí tvůrčí schopnosti, učí je navíc pracovat v týmu. 

Škola bude otevřená od osmi hodin ráno do pěti odpoledne každý všední den. Benefitem budou aktivity mimo školní docházku, do kterých se bude moct zapojit kdokoli a kdykoli celých sedm dní v týdnu. Heslem projektu je ve "zdravém těle zdravý duch", fyzickou aktivitou tedy děti posílí i svou psychiku, která jim v budoucnu pomůže řešit obtížné životní situace s větším nadhledem. 

Podívejte se také na video: Český vzdělávací systém nestíhá, škola by děti měla naučit řádu, říká Drábová

Je tendence usnadňovat žákům každodenní práci tím, že se klade větší důraz na humanitní vzdělávání, míní šéfka jaderného úřadu Dana Drábová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 39 minutami

Hanzlíčkovou dělila od olympiády jediná výhra

Jediné vítězství dělilo zápasnici Adélu Hanzlíčkovou od postupu na olympijské hry do Tokia. Bronzová medailistka z dubnového mistrovství Evropy prohrála na světové kvalifikaci v Sofii v semifinále váhové kategorie do 68 kilogramů s domácí Bulharkou Mimi Christovovou.

Sedmadvacetiletá česká reprezentantka v prvním kole položila na lopatky Mexičanku Ambar Garnicaovou, stejným způsobem si pak poradila také s Irinou Ringaciovou z Moldavska. Ve čtvrtfinále na ni nestačila ani Litevka Danute Domikaityteová.

V rozhodujícím utkání ale Hanzlíčková, jediná zástupkyně českého zápasu na minulých OH v Riu de Janeiro, nestačila na loňskou mistryni Evropy z nižší kategorie do 65 kg. Christovová ji porazila desetibodovým rozdílem a postup do finále jí zároveň vynesl olympijskou účast.

před 1 hodinou

Skotská národní strana je blízko vítězství ve volbách do parlamentu, většinu nemá jistou

Skotská národní strana (SNP), která usiluje o nezávislost na Británii, je na cestě k jasnému vítězství ve volbách do parlamentu v Edinburghu. Podle analytiků ale zřejmě nezíská většinu křesel, která by jí umožnila prosadit plán na uspořádání nového referenda o samostatnosti v roce 2023. Sčítání hlasů ze čtvrtečních voleb zatím postupuje pomalu a konečné výsledky se čekají nejdříve v sobotu.

Volební komise zatím určily obsazení 42 z celkem 129 poslaneckých míst ve skotském parlamentu, 35 z nich připadne SNP. K získání většiny je potřeba 65 křesel. Svůj mandát pohodlně obhájila šéfka SNP a skotská první ministryně Nicola Sturgeonová, která v Glasgow porazila labouristu Anase Sarwara.

Předpovídat konečné výsledky je zatím velice složité, protože ve Skotsku se volí velmi komplikovaným způsobem. Větší část poslanců určí vítězství v některém ze 73 volebních obvodů, zbylých 56 zákonodárců je voleno poměrným volebním systémem v osmi regionech. Každý volič má dva hlasy - prvním volí poslance ve svém volebním obvodu a druhým volí sedmičlennou kandidátku politické strany ve svém regionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy