Lesní škola v Anglii naučí děti žít bez elektřiny. Budou obdělávat půdu a chovat lamy

Magazín Magazín
26. 8. 2019 15:10
V hrabství Norfolk na východě Anglie vznikne lesní škola s alternativní vyučovací metodou. Děti se budou starat o zemědělskou půdu a šestičlenné stádo alpak. Praktické vyučování bude venku, teorie pak v mongolských jurtách a dřevěných přístřešcích bez světla a elektřiny.
Děti v nové lesní škole v Norfolku se budou starat o lamy, obdělávat půdu a pěstovat zeleninu.
Děti v nové lesní škole v Norfolku se budou starat o lamy, obdělávat půdu a pěstovat zeleninu. | Foto: Shutterstock

Plán na vybudování lesní školy představil obchodník Maurice Briggs a od zástupců magistrátu dostal zelenou. Školu chce postavit na pozemku o 20 akrech (asi 81 tisíc metrů čtverečních) poblíž městečka Wymondham, píše britský zpravodajský server The Independent.

Nové lesní centrum by se mělo stát útočištěm pro všechny, kterým nevyhovuje běžné studijní prostředí. Nabídne kurzy pro děti, teenagery se specifickými poruchami učení i dospělé, kteří žijí na okraji společnosti.

Studenti budou obdělávat zemědělskou půdu, starat se o dobytek a šestičlenné stádo alpak. Tento druh lam je v Norfolku populární a už dnes je v oblasti celkem početné stádo. Jedinými přístřešky budou jurty z plstěné rohože, které jsou typické pro obyvatele Střední Asie. 

Jedním z cílů alternativního vzdělávání je podpořit u dětí vztah k přírodě a ukázat jim jiný způsob života, než je trávení času u obrazovek a počítačů. Na farmě se budou muset obejít bez jakýchkoli technologií. 

Lesní školy mají svoji dlouholetou tradici v Dánsku, kde byly založeny už v 19. století. V Anglii jsou na vzestupu teprve od 90. let. Podle studie univerzity v Loughboroughu tento způsob vyučování zlepšuje u dětí tvůrčí schopnosti, učí je navíc pracovat v týmu. 

Škola bude otevřená od osmi hodin ráno do pěti odpoledne každý všední den. Benefitem budou aktivity mimo školní docházku, do kterých se bude moct zapojit kdokoli a kdykoli celých sedm dní v týdnu. Heslem projektu je ve "zdravém těle zdravý duch", fyzickou aktivitou tedy děti posílí i svou psychiku, která jim v budoucnu pomůže řešit obtížné životní situace s větším nadhledem. 

Podívejte se také na video: Český vzdělávací systém nestíhá, škola by děti měla naučit řádu, říká Drábová

Je tendence usnadňovat žákům každodenní práci tím, že se klade větší důraz na humanitní vzdělávání, míní šéfka jaderného úřadu Dana Drábová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 24 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy