Sám vyrobí elektřinu a hospodaří s vodou. V jižních Čechách staví soběstačný dům

Sám vyrobí elektřinu a hospodaří s vodou. V jižních Čechách staví soběstačný dům
Soběstačný dům bude stát na samotě u Hodslavského potoka, poblíž lyžařského areálu Kramolín v jižních Čechách.
Autorem stavebního návrhu je architekt Vojtěch Lichý ze studia MLAA, koncept
energetiky navrhli Michal Klečka a Pavel Fajmon ze společnosti GWL.
Technologie testovala firma zhruba čtyři roky. Cílem bylo navrhnout takový dům, který si dokáže vyrobit elektrickou energii ze slunce, zachytí dešťovou vodu a nezbavuje se zbytečně tepla.
Jediným zdrojem elektřiny bude vlastní fotovoltaická elektrárna s lithium-fosfátovým bateriovým úložištěm. Solární panely budou po celé ploše jižní části sedlové střechy, severní stranu pokryjí černé keramické tašky.
Foto: Český soběstačný dům
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
5. 12. 2019 14:00
U Vyššího Brodu v jižních Čechách roste dům budoucnosti. Příprava trvala čtyři roky a jeho iniciátor doufá, že bude mít dlouhou životnost. "Tím největším oříškem je samozřejmě rozchodit dům komfortně bez přítomnosti inženýrských sítí. Na to byl potřeba poměrně široký technický tým," říká Pavel Podruh z firmy Český soběstačný dům. Podívejte se, jak bude vypadat dům s vlastní elektrárnou.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila nehoda kamionu, ve směru na Brno zůstává uzavřena

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku zastavila v pondělí večer nehoda kamionu. Policie ráno po 12 hodinách obnovila provoz ve směru na Prahu. Směr na Brno zůstává zavřený, od 161. kilometru stojí na dálnici kolona kamionů.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy