Sháněli chalupu, koupili a opravili valašské dřevěnice. Bydlí v nich jako za stara

Sháněli chalupu, koupili a opravili valašské dřevěnice. Bydlí v nich jako za stara
Dvojice si nejprve upravila vlastní chalupu. Většinu nábytku a dekorací sehnala v bazarech nebo na Aukru. Valaši měli k bydlení většinou jen dvě místnosti, ve zbytku chalupy byla sušárna ovoce, černá kuchyně, stáj nebo sklad na potraviny.
Na peci jsou staré dózy a kuchyňské náčiní, které manželé sehnali po kamarádech.
Původně majitelé nechtěli chalupy pronajímat, dřevěnice měly sloužit jen k ubytování přátel. Před rokem ale kvůli koronaviru museli v Praze zavřít svou restauraci Kočár z Vídně u Karlova mostu, a tak chaloupky začali nabízet i k ubytování hostů.
Nábytek v lidovém stylu dýchá atmosférou starých časů a člověk si tu připadá jako na návštěvě u babičky.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno před 55 minutami
V Raťkovské dolině pod zalesněným kopcem Soláň stojí památkově chráněný Orságův statek. Je to největší dochovaný soubor dřevěnic na Vsetínsku, ale chybělo málo a původní valašská obydlí by zmizela v propadlišti dějin. Před pár lety je z popela vzkřísili partneři Jaroslav Monček a Petra Kňourková, kteří se nadchli atmosférou údolí a duchem místa starých staveb. Domům vrátili původní kouzlo i styl.

Jaroslav Monček a Petra Kňourková sháněli chalupu, a přestože oba pracují v Praze a Valašsko je pro ně poměrně z ruky, Raťkovská dolina na kraji obce Karolinka je okouzlila natolik, že se začali porozhlížet, zda v ní není něco na prodej. V nabídce byl zrovna opuštěný Orságův statek, a přestože byl v havarijním stavu, partneři jej koupili a ve spolupráci s památkáři navrátili do původního stavu. 

"Paní z realitky nám tenkrát říkala: 'Dáte do toho 600 tisíc a bude z toho luxusní chaloupka.' My jsme naštěstí věděli, kolik co stojí. Nebyli jsme naivní. V nabídce už ten statek nějakou dobu byl a nikdo ho nekoupil, protože lidé si spočítali, kolik stojí záchrana památkově chráněného objektu," vzpomínají.

Reportáž vznikla ve spolupráci s týmem Amazing Places, který vybírá zajímavá místa z Čech, Moravy a Slezska. Raťkovské dřevěnice jsou momentálně k pronájmu, a tak si výletníci mohou vyzkoušet, jak se na úpatí Beskyd žilo před 200 lety. Podívejte se.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 44 minutami

V Čestlicích u Prahy hořela v noci na sobotu restaurace Mc Donald’s, škoda je asi 10 milionů korun

V Čestlicích u Prahy hořela dnes v noci restaurace Mc Donald’s, podle předběžného odhadu je škoda deset milionů korun.  Příčinou vzniku požáru je podle vyšetřovatele technická závada, řekl mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel.

Hasiči na místo vyjížděli kolem půlnoci. "Původně to bylo hlášené jako požár elektroinstalace v okolí pojistkové skříně," uvedl Gabriel. Oheň se rozšířil až na střešní konstrukci.

Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů z Prahy i Středočeského kraje včetně výškové techniky.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

SpaceX vypustila na oběžnou dráhu dalších 60 satelitů pro síť Starlink

Z floridského mysu Canaveral v neděli odletěla další série 60 satelitů společnosti SpaceX pro síť Starlink, jež má v budoucnu umožnit přístup k internetu odkudkoli na Zemi. První stupeň rakety Falcon 9 se po vynesení družic na oběžnou dráhu vrátil na Zemi, když přistál v Atlantickém oceánu na plující plošině SpaceX. Úspěšně tak završil svůj rekordní desátý let.

S posledními 60 aparáty celkový počet dosud vypuštěných družic Starlink překročil 1600. Tento údaj ale zahrnuje i prototypy, s nimiž se pro provoz sítě nepočítalo, nebo přístroje, jež selhaly. Funkčních satelitů by podle údajů webu Spaceflight Now mělo být už přes 1500.

Zdroj: ČTK
Další zprávy