Rodiny chtěly trávit dovolené spolu. Koupily ruinu, teď je z ní ubytování pro 40 lidí

Rodiny chtěly trávit dovolené spolu. Koupily ruinu, teď je z ní ubytování pro 40 lidí
Než našli to pravé místo, uplynuly tři roky. Všichni se shodli na tom, že místo by mělo být nanejvýš hodinu od Prahy, mělo by stát dále od obce a mít pozemek, kde se děti vydovádí. Ruina v Hojšíně všechna tato kritéria splňovala. Zbývalo ji jen opravit.
V domě zůstaly původní klenby i zdivo. Bílé stěny a jejich nerovné linie doplňují moderní prvky nábytku.
... skrýš a zábradlí z březových kmínků.
Chodbou se člověk dostane zpět nad společenskou místnost, do otevřené galerie, kde je přes kus patra natažená síť pro děti. Její nosnost je přes 200 kilogramů.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 14. 3. 2021 8:40
Hojšín je osada, která má dnes tři adresy a jen jednoho stálého obyvatele. Spadá pod městys Neustupov ve Středočeském kraji a v okolí jsou jen pastviny, voda a lesy. Před dvěma lety si tu několik rodin, které chtěly trávit dovolené pospolu, vyhlédlo vybydlený statek s rybníkem a pozemky. Část ruiny zachránily a přistavěly k ní moderní dřevostavbu.

Samota Hojšín je penzion ve Středočeském kraji, kam se vejde pospolu i několik rodin s dětmi. Právě takové místo tu dlouho chybělo, říká Tereza Poustková, která má na starost péči o klienty.

"Dohromady je nás 40 plus a měli jsme velký problém s tím, najít místo, kam bychom se vešli a zároveň by v něm bylo dost vyžití pro děti. Tak vznikl nápad pořídit si něco svého." Aby rodiny splatily část svých investic, statek pronajímají několik měsíců v roce, dost místa je v něm i pro pořádání svateb nebo škol v přírodě. 

Reportáž vznikla ve spolupráci s týmem Amazing Places, který vybírá zajímavá místa z Čech, Moravy a Slezska. 

 

Právě se děje

před 35 minutami

Biden vyslal neoficiální americkou delegaci na Tchaj-wan, Čína reagovala varováním

Americký prezident Joe Biden vyslal na Tchaj-wan neoficiální delegaci na důkaz podpory ostrovu, jež pevninská Čína považuje za svou vzbouřeneckou provincii. Tři bývalí vysoce postavení politici dorazí na Tchaj-wan ve středu. Čína už v reakci na návštěvu Spojené státy varovala, aby respektovaly princip jedné Číny a chovaly se podle něj k Tchaj-wanu, píše agentura Reuters.

Členy delegace jsou demokrat Chris Dodd, senátor za Connecticut v letech 1981 až 2011 a dva bývalí náměstci ministrů zahraničí James Steinberg z Obamovy éry a Richard Armitage z vlády republikánského prezidenta George W. Bushe, upřesňuje AP. Na Bidenovu žádost se setkají s nejvyššími představiteli Tchaj-wanu, píše CNN. Ve čtvrtek ráno se setkají s prezidentkou Cchaj Jing-wen, uvádí Reuters.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy