Rodiny chtěly trávit dovolené spolu. Koupily ruinu, teď je z ní ubytování pro 40 lidí

Rodiny chtěly trávit dovolené spolu. Koupily ruinu, teď je z ní ubytování pro 40 lidí
Než našli to pravé místo, uplynuly tři roky. Všichni se shodli na tom, že místo by mělo být nanejvýš hodinu od Prahy, mělo by stát dále od obce a mít pozemek, kde se děti vydovádí. Ruina v Hojšíně všechna tato kritéria splňovala. Zbývalo ji jen opravit.
V domě zůstaly původní klenby i zdivo. Bílé stěny a jejich nerovné linie doplňují moderní prvky nábytku.
... skrýš a zábradlí z březových kmínků.
Chodbou se člověk dostane zpět nad společenskou místnost, do otevřené galerie, kde je přes kus patra natažená síť pro děti. Její nosnost je přes 200 kilogramů.
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 14. 3. 2021 8:40
Hojšín je osada, která má dnes tři adresy a jen jednoho stálého obyvatele. Spadá pod městys Neustupov ve Středočeském kraji a v okolí jsou jen pastviny, voda a lesy. Před dvěma lety si tu několik rodin, které chtěly trávit dovolené pospolu, vyhlédlo vybydlený statek s rybníkem a pozemky. Část ruiny zachránily a přistavěly k ní moderní dřevostavbu.

Samota Hojšín je penzion ve Středočeském kraji, kam se vejde pospolu i několik rodin s dětmi. Právě takové místo tu dlouho chybělo, říká Tereza Poustková, která má na starost péči o klienty.

"Dohromady je nás 40 plus a měli jsme velký problém s tím, najít místo, kam bychom se vešli a zároveň by v něm bylo dost vyžití pro děti. Tak vznikl nápad pořídit si něco svého." Aby rodiny splatily část svých investic, statek pronajímají několik měsíců v roce, dost místa je v něm i pro pořádání svateb nebo škol v přírodě. 

Reportáž vznikla ve spolupráci s týmem Amazing Places, který vybírá zajímavá místa z Čech, Moravy a Slezska. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 59 minutami

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy