"Rozříznout, zvednout a pustit do nich světlo." Čech našel recept na opuštěné bunkry

"Rozříznout, zvednout a pustit do nich světlo." Čech našel recept na opuštěné bunkry
Stavba je konstrukčně z železobetonu, má hlavní vstup a dvě střílny. Při celkové zastavěné ploše 26 metrů čtverečních je podlahová plocha uvnitř osm a půl metru čtverečních.
Vzniklou štěrbinu chtějí architekti vyplnit sklem.
...a uvnitř.
Díky prosklení bude v bunkru panoramatický výhled do okolní krajiny.
Foto: Aktuálně.cz/Studio Sang, Lasovsky Johansson Architects
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
25. 2. 2024 19:17
Juráš Lasovský a jeho dva kamarádi se v roce 2019 nechali zlákat nabídkou lehkého opevnění a za pár tisíc korun si od armády koupili jeden z řopíků v opuštěné české krajině. Betonový bunkr se jim líbil tvarem i umístěním, kvůli nedostatku světla a stísněnému prostoru ale neměli moc možností, jak ho využít. Začali proto přemýšlet, jak jeho formu vylepšit a přitom mu neubrat na původní estetice.

"Ten tvar se nám líbí, a proto jsme vymysleli úpravu, která bunkr dělí na dvě části. Ta vrchní se nadzvedne a tím dovnitř vnikne světlo. Zároveň se zvětší vnitřní plocha a výška, která nám umožní vytvořit úložný prostor nebo místo na spaní. Na poměrně malé ploše je tak najednou jednoduchý a útulný obytný prostor," říká architekt Juráš Lasovský, který před pár lety zakořenil v Kodani a společně s dvěma kamarády si otevřeli ateliér Lasovsky Johansson Architects

Video: Lasovsky Johansson Architects

Bunkry vzoru 37 byly miniaturou těžkého pěchotního srubu a v Československu je stavělo ředitelství opevňovacích prací. Měly sloužit k obraně republiky před Němci, po mnichovské dohodě ale většinu z nich nepřátelé zničili. Z celkem deseti tisíc staveb se dochovaly hlavně ty na území bývalých Sudet. Ve vnitrozemí, na takzvané Pražské čáře, je jich už jen několik. Před pár lety je armáda začala rozprodávat k soukromému využití.

"V tomto období začaly také vznikat různé projekty na jejich využití. Obranné pevnosti jsou ale malé a skoro bez světla. Vznikly tak většinou různé přístavby zásadně měnící jejich formu. My nemáme ambici měnit všechny řopíky, zároveň si ale myslíme, že množství objektů na našem území, jejich poloha a křížení s turistickými trasami, vybízí k jejich většímu využití," vysvětluje Lasovský.

Propojením bunkrů může podle architektů vzniknout turistická nebo naučná stezka, tak jako je to v Norsku nebo Švédsku. "Obě země jsou známé svými přírodními trasami se zázemím pro turisty v podobě kabin na přenocování a vyhlídek na zajímavá místa. Návštěva ostrova Gotland nám také ukázala několik zajímavých úprav podobných vojenských bunkrů na bydlení a rekreaci," dodává Čech.

Větší podrobnosti o projektu čtěte v galerii.

 

Právě se děje

Další zprávy