V Česku chátrají desetitisíce staveb. Vily, zámky i depa jsou obětí sporů a nezájmu

V Česku chátrají desetitisíce staveb. Vily, zámky i depa jsou obětí sporů a nezájmu
Cukrovarnictví zastávalo v české historii významnou roli a i díky němu se země za časů první republiky dostala do top desítky ekonomicky vyspělých zemí světa. V roce 1861 vznikl spolek 235 cukrovarů, který byl i jejich vzájemnou pojišťovnou. "Tento spolek si v letech 1913–1916 nechal postavit monumentální palác na Senovážném náměstí v Praze. Po roce 2000 ale zůstal v centru Prahy skoro 20 let prázdný," podotýká Kočí. Minulý rok začala kompletní přestavba domu na luxusní hotel.
Neoklasicistní Desfourský palác stojí v Praze v ulici Na Florenci. V polovině 19. století ho navrhl architekt Josef Kranner a jeho investor ho ještě nedostavěný prodal šlechtici Franzu Desfours-Walderodovi.
Do databáze prázdných domů náleží i technické stavby, které chátrají proto, že ztratily svůj účel. Patří mezi ně například Vršovická vodárna v Michli v Praze 4, kterou městská část (tehdy město) vybudovala v letech 1906 až 1907. Věž byla součástí vodárenského systému do roku 1975.
Příběh nádraží Vyšehrad patří k těm méně šťastným. Je sice kulturní památkou, její stav tomu však neodpovídá. "Smutný příběh se začal psát už v roce 1960, kdy budova přestala sloužit svému původnímu účelu. Neuvěřitelných šedesát let chátrá a stále čeká na záchranu," zdůrazňuje realitní makléř Radomír Kočí, autor knihy Prázdné domy, která nabízí výběr zajímavých domů s pohnutou historií a často nejasnou budoucností. O rekonstrukci secesní budovy se dlouhodobě snaží iniciativa Zachráníme nádraží Vyšehrad. Na druhou městskou část apeluje, aby památku buď odkoupila, nebo vyvlastnila.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 23. 12. 2020 8:12
Na prohlídku do zchátralých interiérů pražských vil, paláců i industriálních budov zve nová kniha od makléře Radomíra Kočího, který je spoluzakladatelem on-line databáze Prázdné domy. Každá kapitola stejnojmenné knihy popisuje historii památky a vysvětluje příčiny, které brání jejímu dalšímu využití. V celém Česku jsou desetitisíce neobydlených domů, v hlavním městě několik set.

Databáze Prázdné domy vznikla před pěti lety s cílem zmapovat chátrající a prázdné objekty v Česku. Každá stavba má svůj příběh a majitele, který nechává dům buď záměrně ladem, anebo na jeho záchranu nemá dostatek peněz. Často jsou objekty i obětí nevyřešených sporů, kdy je mají podílově dva i více dědiců a během soudních tahanic zejí místa prázdnotou.

V nové knize jsou popsané známější osudy staveb, jako je například nádraží Vyšehrad, Desfourský palác nebo Invalidovna, ale také méně známé souvislosti opuštěných vil v lukrativních čtvrtích. Přečtěte si podrobnosti o některých z nich.

 

Právě se děje

před 37 minutami

V Kábulu byly zastřeleny dvě soudkyně nejvyššího soudu

V Kábulu byly dnes ráno zastřeleny dvě soudkyně, které pracovaly u afghánského nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura AFP. Podobné cílené útoky otřásají afghánským hlavním městem už několik měsíců.

"Dnes ráno ozbrojení muži zaútočili na vůz zaměstnankyň nejvyššího soudu," uvedl mluvčí soudu Ahmad Fahím Kauím. Upřesnil, že ženy byly zavražděny při cestě do práce.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Indonésii vystoupila na 56

Zemětřesení, které v pátek zasáhlo indonéský ostrov Sulawesi, si vyžádalo nejméně 56 mrtvých a 820 zraněných. Aktualizovanou bilanci obětí zveřejnil indonéský úřad pro řešení následků přírodních katastrof.

Zhruba 15 tisíc lidí zemětřesení o síle 6,2 stupně přimělo opustit své domovy. Někteří z nich se uchýlili do hor, zatímco jiní do přeplněných evakuačních center.

Šéfka indonéské meteorologické, klimatologické a geofyzikální agentury Dwikorita Karnawatiová uvedla, že další zemětřesení v regionu by mohlo vyvolat vlnu cunami. Doplnila, že podle předpovědí pro nadcházející týdny se Indonésie bude dál potýkat s extrémním počasím.

Zdroj: ČTK
Další zprávy