V Česku chátrají desetitisíce staveb. Vily, zámky i depa jsou obětí sporů a nezájmu

V Česku chátrají desetitisíce staveb. Vily, zámky i depa jsou obětí sporů a nezájmu
Cukrovarnictví zastávalo v české historii významnou roli a i díky němu se země za časů první republiky dostala do top desítky ekonomicky vyspělých zemí světa. V roce 1861 vznikl spolek 235 cukrovarů, který byl i jejich vzájemnou pojišťovnou. "Tento spolek si v letech 1913–1916 nechal postavit monumentální palác na Senovážném náměstí v Praze. Po roce 2000 ale zůstal v centru Prahy skoro 20 let prázdný," podotýká Kočí. Minulý rok začala kompletní přestavba domu na luxusní hotel.
Neoklasicistní Desfourský palác stojí v Praze v ulici Na Florenci. V polovině 19. století ho navrhl architekt Josef Kranner a jeho investor ho ještě nedostavěný prodal šlechtici Franzu Desfours-Walderodovi.
Do databáze prázdných domů náleží i technické stavby, které chátrají proto, že ztratily svůj účel. Patří mezi ně například Vršovická vodárna v Michli v Praze 4, kterou městská část (tehdy město) vybudovala v letech 1906 až 1907. Věž byla součástí vodárenského systému do roku 1975.
Příběh nádraží Vyšehrad patří k těm méně šťastným. Je sice kulturní památkou, její stav tomu však neodpovídá. "Smutný příběh se začal psát už v roce 1960, kdy budova přestala sloužit svému původnímu účelu. Neuvěřitelných šedesát let chátrá a stále čeká na záchranu," zdůrazňuje realitní makléř Radomír Kočí, autor knihy Prázdné domy, která nabízí výběr zajímavých domů s pohnutou historií a často nejasnou budoucností. O rekonstrukci secesní budovy se dlouhodobě snaží iniciativa Zachráníme nádraží Vyšehrad. Na druhou městskou část apeluje, aby památku buď odkoupila, nebo vyvlastnila.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
Aktualizováno 23. 12. 2020 8:12
Na prohlídku do zchátralých interiérů pražských vil, paláců i industriálních budov zve nová kniha od makléře Radomíra Kočího, který je spoluzakladatelem on-line databáze Prázdné domy. Každá kapitola stejnojmenné knihy popisuje historii památky a vysvětluje příčiny, které brání jejímu dalšímu využití. V celém Česku jsou desetitisíce neobydlených domů, v hlavním městě několik set.

Databáze Prázdné domy vznikla před pěti lety s cílem zmapovat chátrající a prázdné objekty v Česku. Každá stavba má svůj příběh a majitele, který nechává dům buď záměrně ladem, anebo na jeho záchranu nemá dostatek peněz. Často jsou objekty i obětí nevyřešených sporů, kdy je mají podílově dva i více dědiců a během soudních tahanic zejí místa prázdnotou.

V nové knize jsou popsané známější osudy staveb, jako je například nádraží Vyšehrad, Desfourský palác nebo Invalidovna, ale také méně známé souvislosti opuštěných vil v lukrativních čtvrtích. Přečtěte si podrobnosti o některých z nich.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Šéfkou Klicperova divadla zůstává na dalších šest let Mikulková

Klicperovo divadlo v Hradci Králové nadále povede dosavadní ředitelka Eva Mikulková. V konkurzu porazila bývalého šéfa pražského Národního divadla Daniela Dvořáka a divadelníka Josefa Jana Kopeckého. Rozhodnutí výběrové komise v úterý schválila správní rada, která Mikulkovou potvrdila ve funkci na dalších šest let.

"Pandemie ze všeho nejvíce nepřeje kultuře a pro divadla a další kulturní instituce je to mimořádně těžká doba, proto je dobře, že tým kolem paní ředitelky bude moci pokračovat," říká náměstkyně hejtmana pro kulturu Martina Berdychová z hnutí Východočeši.

Divadlo mělo před pandemií rozpočet okolo 70 milionů korun, vloni 65 milionů. Financují jej z největší části město Hradec Králové a dále Královéhradecký kraj s ministerstvem kultury. Mikulková jej vede od roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Brankář Čiliak se po dvou letech vrací do Komety Brno

Slovenský hokejový brankář Marek Čiliak bude znovu po dvou letech chytat za Kometu Brno. Klub na svém webu oznámil, že jednatřicetiletý gólman začne ve středu s týmem trénovat. Čiliak naposledy působil v Popradu ve slovenské lize, v české nejvyšší soutěži má za sebou vedle Brna také angažmá ve Zlíně a Motoru České Budějovice.

V Brně ale působil dohromady deset let, chytal tam už v mládežnických kategoriích od roku 2005 a s Kometou vybojoval kompletní medailovou sbírku v extralize včetně titulů v letech 2017 a 2018. Spolu s play off za Kometu odchytal 276 z celkových 318 zápasů v nejvyšší soutěži.

"Pocity jsou neskutečné. Je to pro mě návrat domů. Když jsem míjel ceduli s názvem Brno, trochu jsem se v dobrém slova smyslu roztřepal," uvedl na webu Komety účastník dvou mistrovství světa. "Udělám všechno pro to, abych splatil důvěru, kterou jsem teď dostal," dodal brankář, který během kariéry také chytal za Znojmo v EBEL, Slovan Bratislava v KHL či za Nitru v nejvyšší slovenské soutěži.

Zdroj: ČTK
Další zprávy