Pivovar v Lužických horách zachránili patrioti. Byla v něm autodílna i pěstírna hub

Pivovar v Lužických horách zachránili patrioti. Byla v něm autodílna i pěstírna hub
Sklepní prostory jsou původní a v důsledku vlhkosti v nich po stranách roste zelený mech, který vytváří jedinečnou atmosféru.
"Měděné nádoby se už nevyrábí, tyhle jsou z 60. let minulého století. Říkali jsme si, že nerezová ocel by do těch prostorů tak krásně nezapadla, a tak jsme hledali něco staršího," říká ředitel pivovaru.
Restaurace má krásné klenuté stropy. Při rekonstrukci se majitelé snažili zachovat co nejvíce původních prvků a doplnit je o soudobé materiály.
Na čepu je polotmavá třináctka Sváteční, světlý dvanáctistupňový ležák Klíč, jedenáctistupňový Hvozd, desítka Luž a osmička Sklář. Třem typům propůjčily jména nejvýraznější kopce Lužických hor. Osmička Sklář pak odkazuje na dobu, kde se pivo pilo v horkých dílnách místních skláren, a teď se tam opět vrací. Zobrazit 26 fotografií
Foto: Magdaléna Medková
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
7. 7. 2021 6:00
Pivovarnický areál stojí v obci Cvikov od 19. století. Svoji důstojnost a slávu ztratil poté, co z Lužických hor museli odejít německy hovořící obyvatelé. Za socialismu sloužil hlavně jako sklad, po revoluci v něm byl autoservis, diskotéky a pěstírna žampionů. Od roku 2013 je ale pivovar v rukou novoborského podnikatele, kterému se na tradici lokálního piva podařilo ve Cvikově znovu navázat.

Starý měšťanský pivovar Cvikov byl v provozu do roku 1968, kdy se v něm načepovalo poslední pivo. Trvalo pak desítky let, než se podařilo na tradici znovu navázat. Zpustošený areál koupil novoborský podnikatel Jiří Jakoubek a společně se svým spolužákem z mládí Viktorem Tkadlecem ho vzkřísili z popela. Dnes je jedním z nejoblíbenějších zastavení na "pivní stezce", ostatně, desítka, jedenáctka i dvanáctka se tu jmenuje podle zalesněných kopců Lužických hor. 

Podívejte se na fotky. 

 

Právě se děje

Další zprávy