Opravy chaloupky Maxe Švabinského se chýlí ke konci, vyšplhají se na tři miliony

ČTK ČTK
9. 11. 2020 8:44
Opravy chaloupky Maxe Švabinského v Kozlově u České Třebové skončí přibližně v polovině prosince. Roubenka, kde malíř pobýval a tvořil na přelomu 19. a 20. století, byla kvůli nutné rekonstrukci letos zavřená, řekl architekt Vojtěch Kmošek, který opravy vede a zabývá se lidovými stavbami.
Opravy chaloupky Maxe Švabinského
Opravy chaloupky Maxe Švabinského | Foto: ČTK

Chalupu bylo nutné zbavit pokročilé vlhkosti. Kolem stavby je již drenáž. Uvnitř je dvojitá podlaha, která zajistí, že vlhkost nebude vzlínat z podloží do interiéru.

"Je to osvědčená metoda, podlaha má dvaceticentimetrovou dutinu. Prochází jí komínovým efektem vzduch, který odvádí vlhkost pryč z objektu. Je tam také rekuperace vzduchu, řeší vlhkost přímo v místnosti," řekl Kmošek.

Špatný stav objektu byl kombinací několika faktorů. V minulosti se prováděla nevhodná sanace, záchranné práce byly podle Kmoška dělané nedůsledně a nedostatečně, dřevo opakovaně napadla dřevomorka.

"Je to i způsobem provozu sezonní expozice. Přes zimu je objekt nevětraný, neudržovaný, což způsobovalo problémy s vlhkostí. Teď už opatření budou fungovat," řekl Kmošek.

Opravy chaloupky Maxe Švabinského
Opravy chaloupky Maxe Švabinského | Foto: ČTK

Dřív se chalupy obývaly celoročně, topilo se v nich, tím se přirozeně vysoušely, dodal Kmošek. "Změnou užívání jsou lidové objekty zbytečně poškozené. Je to krásná chalupa se spoustou světla. Letos dostala kvůli dešťům sice víc zabrat, protože je ve stráni. Už dokončujeme venkovní úpravy, bude se sít trávník, uvnitř nás ještě čekají například výmalby," řekl Kmošek.

Opravy budou stát kolem tří milionů korun. Chaloupka by se měla znovu otevřít příští rok v květnu. Obvykle ji za sezonu, která končí v říjnu, navštíví kolem 1500 lidí. "Expozice obměníme, máme ve sbírkách víc předmětů, zařízení kuchyně bude jiné, ale bílý pokoj, jak ho známe z obrazů Maxe Švabinského, bude vypadat stejně," řekl ředitelka muzea v České Třebové Jana Voleská.

Chaloupku vlastní Česká Třebová, dostala ji v roce 2004 darem od malířovy adoptivní dcery Zuzany Švabinské. Na Kozlově měla letní být rodina pražského železničáře Rudolfa Vejrycha st. Švabinský tam jezdil v letech 1895 až 1919, nejdřív jako nápadník a později jako manžel Ely Vejrychové. Jejich manželství se brzy rozpadlo, protože se malíř zamiloval do Anny Procházkové, manželky malíře Rudolfa Vejrycha.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy