Výstaviště v Praze je symbolem české zpupnosti proti monarchii. I když je to kočkopes

Výstaviště v Praze je symbolem české zpupnosti proti monarchii. I když je to kočkopes
V roce 2008 byl na Výstavišti požár, který pravděpodobně vznikl vlivem lidské nepozornosti. V plamenech bylo celé levé křídlo budovy, a tak je dnes dochované jen to pravé, které má však podobu z 50. let minulého století, kdy se areál přizpůsoboval komunistickým sjezdům. Vedení Výstaviště teď křídlo, co shořelo, plánuje obnovit a při té příležitosti zrekonstruovat i pavilon na fotografii a Průmyslový palác. Předpoklad zatím je, že práce začnou na podzim tohoto roku. Zakázku získalo konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Náklady jsou zhruba dvě a půl miliardy korun.
Záměr krajanů se Habsburkům nezdál už od začátku. Bylo jim jasné, že za přízvisko "jubilejní" mohou vychytralí Češi leccos schovat. Výstavbu areálu sice výslovně nezakázali, ve víře, že Češi selžou, se však na ní odmítli jakýmkoli způsobem podílet.
"Plastiky byly provokací pro habsburskou monarchii. Jediný, kdo se z této linie na fasádě objevuje, je Rudolf II., který sice nebyl schopný panovník, ale z Prahy na čas udělal umělecký střed Evropy. Žižka sice dal Praze zabrat, ale hodil se v boji proti monarchii," říká Kučera.
Průmyslový palác je tak důležitým mezníkem v dějinách architektury a mimořádnou památkou na moderní dobu železa. Palác byl stavěný jako chrám průmyslu.
Foto: Wikimedia Commons/ neznámý autor/ volné dílo
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
3. 9. 2021 6:00
Před 130 lety proudily branami pražského Výstaviště masy lidí. Stavbu Průmyslového paláce na kraji Stromovky Češi skryli pod jubilejní zemskou výstavu, kterou si s důvtipem naplánovali přesně sto let poté, co se Leopold I. nechal v Praze korunovat českým králem. Rakouskouherská monarchie se od záměru distancovala, výstavu i tak navštívilo dva a půl milionu lidí.

V novodobé historii město dlouho nevědělo, jak s ohromným areálem naložit. Avšak od té doby, co magistrát vypověděl nevýhodnou smlouvu na pronájem areálu s firmou Incheba, se věci začaly postupně měnit. Svůj monopol ztrácí v areálu i rodina Kočkových, která na Výstavišti každoročně provozuje Matějskou pouť.

Na začátku pandemie v areálu vznikl dlouhý pás dětských hřišť, bistra a skatepark. Město se pustilo i do oprav Křižíkových pavilonů a na podzim má v plánu rekonstrukci Průmyslového paláce, který v roce 2008 kvůli požáru přišel o své levé křídlo. Pro město ho dostaví konsorcium Společnost pro Průmyslový palác vedené Metrostavem. Náklady dostavby jsou zhruba dvě a půl miliardy korun. Kromě dostavby vyhořelého křídla konsorcium zrekonstruuje druhé křídlo a střední trakt. Podívejte se v galerii. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy