Obrazem: Před 130 lety se začala stavět Petřínská rozhledna v Praze

Obrazem: Před 130 lety se začala stavět Petřínská rozhledna v Praze
Jako konstruktéra a architekta stavby družstvo oslovilo Františka Prášila, který v Praze navrhoval například Čechův most nebo Průmyslový palác na Výstavišti. Pasovskému se podařilo přesvědčit magistrát, aby ke stavbě uvolnil pozemek na Petříně, peníze družstvo vybralo ve veřejné sbírce, od mecenášů a svých členů.
Do prvního patra pracovalo na stavbě 35 dělníků, později až kolem stovky. Byli mezi nimi také zámečníci nebo tesaři.
K demolici rozhledny ale nikdy nedošlo a v roce 1945 tak na ní mohl zavlát prapor s písmenem "V" jako symbol vítězství nad nacisty.
Kromě výhledu na město je za jasného počasí vidět dokonce Říp, České středohoří nebo masiv Krkonoš.
Foto: Technologie hlavního města Praha
Dan Poláček Magdaléna Medková Dan Poláček, Magdaléna Medková
17. 3. 2021 6:04
Mezi zahradami na Malé Straně ji Klub českých turistů začal stavět v roce 1891, jen rok poté, co jeho zástupci navštívili Světovou výstavu v Paříži. Petřínské rozhledně proto dnes právem patří přezdívka "malá Eiffelovka". Stejně jako její předobraz má ocelovou konstrukci, je ale osmapadesátkrát lehčí a dosahuje pětkrát menší výšky. Přesto ji Adolf Hitler chtěl během své návštěvy nechat zbourat.

Rozhlednu na kopci Petřín lidé navštěvují už 130 let. Je 65,5 metru vysoká a její konstrukce váží 175 tun, to je pro představu, jako kdyby na kopci stálo 29 slonů afrických. Aby se věž nezhroutila, má základy jedenáct metrů hluboko.

Podívejte se, co předcházelo jejímu vzniku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
Další zprávy