Demolice hrozí starým fabrikám, mostům i vilám v Bubenči. Nahradí je byty a kanceláře

Demolice hrozí starým fabrikám, mostům i vilám v Bubenči. Nahradí je byty a kanceláře
Kancelářský dům stojí v Revoluční ulici a od druhé světové války, kdy nájezdu na most musely ustoupit Eliščiny lázně, je prvním z řady domů na nároží u Vltavy. Jeho boční strana nikdy nebyla zamýšlena jako reprezentativní, a tak ho časem zakryla reklama.
Zatímco odbornice z Národního památkového ústavu dům vyhodnotila jako hodný zachování, odbor památkové péče magistrátu ve svém závazném stanovisku usoudil, že dům nevykazuje hodnoty ke konzervaci nebo rekonstrukci a může být odstraněn. Na jeho místě by měla v budoucnu stát takzvaná Novomlýnská brána od architektky Evy Jiřičné.
Sanatorium poštovních zaměstnanců na Smíchově je dnes ve špatném technickém stavu, za což může i jeho nechvalná sláva v dobách komunismu, kdy sloužilo jako zdravotnické zařízení pro privilegované pacienty, hlavně elitu strany.
Vlastník založil dceřinou společnost nazvanou Relax Rezidence Cihlářka a společně s KKCG podnikatele Karla Komárka představil návrh na novou bytovou výstavbu od nizozemského architekta Winyho Maase.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 8. 2021 6:00
Mezi aktuálně nejohroženější patří v Praze ty historické stavby, které stojí na lukrativních pozemcích a jejichž majitelé namísto rekonstrukce plánují v místě vystavět moderní komplexy. Na seznamu jsou například už notoricky známé vily v ulici Milady Horákové v Praze 6, Ústřední telekomunikační budova CETIN na Žižkově nebo kancelářský dům v Revoluční. Demolici ale čelí i další, méně známé stavby.

Galerie vychází z knihy Zbořeno / Zaniklé pražské stavby 1990-2020, kterou sepsala historička a známá tvář Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková. Kromě dnes už neexistujících staveb autorka do knihy zařadila i ty nejvíce ohrožené. Podívejte se, které to jsou a jakou vizi mají jejich majitelé.

 

Právě se děje

Další zprávy