Demolice hrozí starým fabrikám, mostům i vilám v Bubenči. Nahradí je byty a kanceláře

Demolice hrozí starým fabrikám, mostům i vilám v Bubenči. Nahradí je byty a kanceláře
Kancelářský dům stojí v Revoluční ulici a od druhé světové války, kdy nájezdu na most musely ustoupit Eliščiny lázně, je prvním z řady domů na nároží u Vltavy. Jeho boční strana nikdy nebyla zamýšlena jako reprezentativní, a tak ho časem zakryla reklama.
Zatímco odbornice z Národního památkového ústavu dům vyhodnotila jako hodný zachování, odbor památkové péče magistrátu ve svém závazném stanovisku usoudil, že dům nevykazuje hodnoty ke konzervaci nebo rekonstrukci a může být odstraněn. Na jeho místě by měla v budoucnu stát takzvaná Novomlýnská brána od architektky Evy Jiřičné.
Sanatorium poštovních zaměstnanců na Smíchově je dnes ve špatném technickém stavu, za což může i jeho nechvalná sláva v dobách komunismu, kdy sloužilo jako zdravotnické zařízení pro privilegované pacienty, hlavně elitu strany.
Vlastník založil dceřinou společnost nazvanou Relax Rezidence Cihlářka a společně s KKCG podnikatele Karla Komárka představil návrh na novou bytovou výstavbu od nizozemského architekta Winyho Maase.
Foto: Radomír Kočí
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
19. 8. 2021 6:00
Mezi aktuálně nejohroženější patří v Praze ty historické stavby, které stojí na lukrativních pozemcích a jejichž majitelé namísto rekonstrukce plánují v místě vystavět moderní komplexy. Na seznamu jsou například už notoricky známé vily v ulici Milady Horákové v Praze 6, Ústřední telekomunikační budova CETIN na Žižkově nebo kancelářský dům v Revoluční. Demolici ale čelí i další, méně známé stavby.

Galerie vychází z knihy Zbořeno / Zaniklé pražské stavby 1990-2020, kterou sepsala historička a známá tvář Klubu Za starou Prahu Kateřina Bečková. Kromě dnes už neexistujících staveb autorka do knihy zařadila i ty nejvíce ohrožené. Podívejte se, které to jsou a jakou vizi mají jejich majitelé.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 54 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy