Lesní hospodáři mají největší dřevostavbu v Česku. Je střídmá a vyrábí si energii

Lesní hospodáři mají největší dřevostavbu v Česku. Je střídmá a vyrábí si energii
Z druhé strany jsou solární panely, z nichž si dům bere energii na každodenní spotřebu. To, co ušetří, ukládá do zásobníku.
Studio Mjölk navrhlo budovu výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě, tedy na lince Kloboucké lesní, necelých sto metrů od místa stavby. "Důležité je uvědomit si, že tématem není jen přímá energetická spotřeba stavby, ale celá množina úkonů a energetických vstupů, které vznikají při výrobě jednotlivých částí domu a jejich převozu na stavbu," vysvětlují architekti Jan Vondrák a Jan Mach.
"Interiér domu má být inspirativním prostředím, popisujícím principy fungování Kloboucké lesní, která se zabývá velmi tradičním řemeslem, ale zároveň se nebojí nových věcí," říká Vondrák.
Podkroví funguje jako jeden otevřený prostor. Zobrazit 19 fotografií
Foto: Aktuálně.cz/BoysPlayNice
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
28. 3. 2023 12:00
Kloboucké lesní si na Valašsku nechalo postavit nové sídlo pro své zaměstnance. Střídmý dům se chlubí tím, že je zároveň největší dřevostavbou v Česku, navíc nezávislou na externích zdrojích energie. "Stavbu jsme navrhli tak, aby udávala trend budoucnosti. Ekologii a jednoduchost jsme doplnili o ty nejmodernější technologie," tvrdí architekt.

Autory návrhu je liberecké studio Mjölk, které budovu zasadilo do prostředí plného zeleně a vody. Základní konstrukce je z těžkého dřevěného skeletu, betonového jádra a ocelových ztužení. "Skelet domu je vyrobený výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě, tedy na lince Kloboucké lesní, necelých sto metrů od místa stavby. Dřevo jsme použili, protože je to nejprostší a nejstarší stavební materiál, způsob jeho zpracování je ale ryze současný," vysvětlují architekti Jan Vondrák a Jan Mach.

Severní fasáda budovy se otáčí směrem k obci a svou hmotou zakrývá průmyslové stavby v areálu. Střechu pokrývají solární panely, z nichž si dům bere energii na každodenní spotřebu. To, co ušetří, ukládá do zásobníku.

"V současné době pracuje většina zařízení v areálu na energii ze slunce. Severní stranu střechy pokrývají skleněné panely, které prosvětlují podstřešní prostory," doplňuje Vondrák a Mach. Pro zbytek areálu a vnitřní vytápění stavby vyrábí energii velká kotelna, která jede na štěpku z vlastní produkce. "Tímto je areál zcela nezávislý na jiném palivovém zdroji. Přidanou hodnotou je, že se jedná o zcela ekologický zdroj," dodávají architekti.

Podívejte se, jak funguje největší dřevěný dům v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy