Autory návrhu je liberecké studio Mjölk, které budovu zasadilo do prostředí plného zeleně a vody. Základní konstrukce je z těžkého dřevěného skeletu, betonového jádra a ocelových ztužení. "Skelet domu je vyrobený výhradně z materiálu, který vzniká přímo na místě, tedy na lince Kloboucké lesní, necelých sto metrů od místa stavby. Dřevo jsme použili, protože je to nejprostší a nejstarší stavební materiál, způsob jeho zpracování je ale ryze současný," vysvětlují architekti Jan Vondrák a Jan Mach.
Severní fasáda budovy se otáčí směrem k obci a svou hmotou zakrývá průmyslové stavby v areálu. Střechu pokrývají solární panely, z nichž si dům bere energii na každodenní spotřebu. To, co ušetří, ukládá do zásobníku.
"V současné době pracuje většina zařízení v areálu na energii ze slunce. Severní stranu střechy pokrývají skleněné panely, které prosvětlují podstřešní prostory," doplňuje Vondrák a Mach. Pro zbytek areálu a vnitřní vytápění stavby vyrábí energii velká kotelna, která jede na štěpku z vlastní produkce. "Tímto je areál zcela nezávislý na jiném palivovém zdroji. Přidanou hodnotou je, že se jedná o zcela ekologický zdroj," dodávají architekti.
Podívejte se, jak funguje největší dřevěný dům v Česku.