"Nevytahuje se ani se neskrývá." Vítězem ceny za architekturu je lávka v Litomyšli

"Nevytahuje se ani se neskrývá." Vítězem ceny za architekturu je lávka v Litomyšli
Litomyšl je Mekkou současné architektury. Na jejím malém území vznikla od 90. let řada staveb, na něž se jezdí dívat lidé z celé republiky. Teď mají k návštěvě o důvod navíc. Vítězem České ceny za architekturu se stala tamní nová lávka.
"Dobrý most je jako dobrý skutek v nevlídném světě, altruistická investice do veřejného prostoru, způsob, jak propojit lidi a místa, navržený tak, aby byl příjemný na pohled i jako zážitek. Nová litomyšlská lávka je přesně taková," shodla se mezinárodní porota České ceny za architekturu, která laureáta ceny vyhlásila 9. listopadu na slavnostním galavečeru.
Kromě prvního místa porota vyhlásila také pět držitelů čestného ocenění "Finalista". Odborníky zaujalo sídlo Kloboucké lesní v Brumově-Bylnici od ateliéru Mjölk architekti, které je největší dřevostavbou v Česku.
... a rozšíření lodžií panelového domu v pražské Hostivaři od kanceláře re:architekti.
Foto: Aktuálně.cz/Tomáš Souček
Magdaléna Medková Magdaléna Medková
10. 11. 2023 6:00
Litomyšl je Mekkou současné architektury. Na jejím malém území vznikla od 90. let řada staveb, na něž se jezdí dívat lidé z celé republiky. Teď mají k návštěvě o důvod navíc. Vítězem České ceny za architekturu se stala tamní nová lávka, která v roce 2022 nahradila nadchod z 80. let a spojila městský úřad s centrem města. Autoři stavby Lukáš Ehl a Tomáš Koumar ji navrhli i jako vyhlídku.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy